Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Wojciech Smarzowski Reżyserem NieZwykłym

Maj 6, 2016 11:10 AM

Zakończyła się kolejna edycja sandomierskiego święta kina. Wśród wielu atrakcji tegorocznego Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych znalazły się między innymi: spotkania z najwybitniejszymi osobowościami polskiej kinematografii, ciekawe projekcje filmowe, międzynarodowe warsztaty filmowe Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, warsztaty filmowe z udziałem osób niesłyszących, koncerty, wystawy oraz atrakcje filmowe dla dzieci.

Sandomierska uczta dla miłośników kina jest doskonałą okazją do zapoznania się z ambitnym repertuarem filmowym. Propozycje starannie dobrane przez organizatorów festiwalu mają za zadanie przekonanie współczesnego widza, że kino jest obok teatru wysublimowaną sztuką dokumentującą sytuację egzystencjalną człowieka pośród ludzi i zdarzeń, które mają wpływ na jego los.

Finałem 13. edycji Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych było wręczenie Korony reżyserowi NieZwykłemu, czyli Wojciechowi Smarzowskiemu, które odbyło się 2 maja br., w Domu Katolickim. Tegoroczny laureat filmowego wydarzenia cieszy się niesłabnącą popularnością od lat, jego dzieła fascynują kolejne pokolenia Polaków, a aktorzy współpracujący z nim na planie uważają go za człowieka pełnego skromności i sympatii. Laudację dla reżysera wygłosiła Kinga Dębska autorka filmu „Moje córki krowy”.

Statuetkę z krzemienia pasiastego dla Aktora NieZwykłego otrzymał Marian Dziędziel. – Wyjeździłem ją sobie. Tyle lat przyjeżdżałem na festiwal do Sandomierza. Spotykałem tu znakomitych twórców, nawiązywałem przyjaźnie ze wspaniałymi ludźmi, oglądałem filmy i miałem nadzieję, że kiedyś i ja otrzymam jakąś „koronę optymizmu” – żartował aktor.

Podczas uroczystej gali miało miejsce również wręczenie Andrzejowi Sewerynowi tytułu Bene Meritus, czyli „Dobrze zasłużony”, w uznaniu zasług w promowaniu Sandomierza poprzez nieoceniony wkład w tworzenie jednego z najważniejszych sandomierskich wydarzeń kulturalnych „Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych”. Burmistrz Sandomierza wręczył aktorowi Honorowe Wyróżnienie także w podziękowaniu za: rozsławianie wyjątkowości Sandomierza w wielu programach telewizyjnych i radiowych, uczestniczenie jako Ambasador w kampanii społecznej „Trochę kultury – uczymy się razem” realizowanej przez sandomierskie stowarzyszenie „Dobrze, że jesteś”, organizację wielu spotkań z mieszkańcami Sandomierza – uczniami, seniorami w Teatrze Polskim w Warszawie.

Wydarzeniem podsumowującym 13. edycję Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych był koncert „Excentrycy oraz 10 rzeczy, których nie wiecie o Marylin Monroe”, w wykonaniu Soni Bohosiewicz wraz z zespołem.

info: UM Sandomierz

foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>