Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Dlaczego mój klient nie płaci? Dowiedz się dlaczego dłużnik zalega z płatnościami

Maj 23, 2016 9:54 PM

Niezapłacone należności skutecznie utrudniają prowadzenie biznesu wielu przedsiębiorcom. Nieregulowanie płatności w terminie przez kontrahentów odbija piętno na każdej firmie, a w skrajnych przypadkach doprowadza do jej bankructwa. Poniżej prezentujemy dwa typy dłużników, z którymi współpraca nie przyniesie nic dobrego.

OSZUSTOM POWIEDZ STOP!

Pierwszym dłużnikiem niezwykle dobrze znanym wielu przedsiębiorcom jest tzw. oszust. To firmy, których działanie z góry ukierunkowane jest na niezapłacenie należności. Oszuści tworzą przedsiębiorstwo, które nie posiada żadnego majątku. Zazwyczaj przyjmuje formę spółki prawa handlowego, która znacząco utrudnia obciążenie bezpośrednio członków zarządu niezapłaconymi fakturami. W wielu przypadkach firmy te rejestrowane są na tzw. słupy, czyli osoby, które odpłatnie godzą się na pełnienie funkcji prezesa i odpowiadanie za powstałe długi. To ludzie widmo, którzy nie posiadają żadnego majątku i są uwikłani w wiele egzekucji komorniczych. Oszuści zakładają też firmy z siedzibą w tzw. wirtualnym biurze.

Podmioty te odpłatnie udostępniają prestiżowy adres, na który przedsiębiorca może założyć swoją działalność gospodarczą. Niestety jest to tylko adres, a oszust w podanej lokalizacji nie posiada żadnych dóbr firmowych, a jedynie odbiera przychodzącą korespondencję. Taki adres działalności jest bezużyteczny dla komorników i firm windykacyjnych, podmioty te nie zastają tam nigdy dłużnika co uniemożliwia prowadzenie skutecznego odzyskiwania długu. Windykacja takiego dłużnika może okazać się bezskuteczna.

Jak uniknąć kontrahenta oszusta? Należy zawsze sprawdzać firmę, z którą chcemy nawiązać współpracę. Dobrym rozwiązaniem jest odpłatny wywiad gospodarczy oferowany przez niektóre kancelarie windykacyjne – Wywiad gospodarczy umożliwia ocenienie wypłacalności potencjalnego kontrahenta. Kancelaria ma dostęp do danych niejawnych, które dają pełen obraz rzetelności i kondycji finansowej danego przedsiębiorcy. Na podstawie obszernego raportu firma może świadomie podjąć decyzję, czy chce nawiązywać współpracę z danym kontrahentem – mówił Tomasz Brusiło, prezes AIF Kancelaria.

BANKRUCI ZABURZĄ TWOJĄ PŁYNNOŚĆ FINANSOWĄ

Bankrut to bardzo znany typ kontrahenta, który dobrze prosperował na rynku, a w skutek zdarzeń losowych lub nietrafionej inwestycji popadł w spiralę zadłużenia. Taki dłużnik nie posiada środków na spłacenie swoich zobowiązań. W wielu przypadkach reguluje tylko należności niecierpiące zwłoki czyli zobowiązania względem ZUSu, US lub komorników. Dłużnik bankrut nie ukrywa swojej tragicznej kondycji finansowej, a na dowód fatalnej sytuacji potrafi przedstawiać pełną dokumentację.

Jeśli na swojej drodze spotkaliśmy dłużnika bankruta żądajmy szybkiej spłaty należności i podpiszmy uznanie długu. Gdy kontrahent nie jest skłonny spłacić należności jednorazowo przygotujmy układ ratalny, który umożliwi szybką spłatę zobowiązania. Tutaj czas gra na naszą niekorzyść, nie ulegajmy prośbom dłużnika i odległym obietnicom spłaty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bankrut z czasem ogłosi upadłość lub upłynni pozostały majątek. Nie warto też zwlekać, profesjonalna windykacja może pomóc szybko odzyskać nam pieniądze. Powierzając sprawę w ręce doświadczonej kancelarii windykacyjnej możemy liczyć na wywieranie odpowiedniego nacisku prowadzącego do regularnej spłaty zobowiązania.

artykuł partnera