Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Pisklak uszatki „spacerował” ulicą Waryńskiego. Pamiętaj, nie zabieraj młodej sowy (zdjęcia)

Czerwiec 10, 2016 11:25 AM

W sobie tylko znany sposób pisklak uszatki znalazł się na ulicy Waryńskiego, na tarnobrzeskim osiedlu Przywiśle. Wystraszonego malucha umieściliśmy na pobliskiej gałęzi. – Jeżeli ptak nie wykazuje zewnętrznych obrażeń zranienia czy poturbowania i próbuje się bronić to najlepszym rozwiązaniem jest taką spacerującą sówkę położyć na najbliższej gałęzi – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl Janusz Wepsięć, z LOP.

To, że uszatki upodobały sobie tarnobrzeskie osiedle Przywiśle wiedzą dobrze jego mieszkańcy. Zimą można obserwować dorosłe ptaki siedzące wysoko na drzewach, wiosną zaś, szczególnie wieczorami dobrze słychać popiskiwania młodych, dających w ten sposób sygnał rodzicom, że są głodne.

Gdy młode uszatki pierwsze pióra puchowe zamienią na szary puch drugiej generacji – opuszczają gniazdo nie potrafiąc jeszcze latać. Wyskakują więc z rodzinnych dziupli, wyłażą z gniazd i rozchodzą się po okolicy, często przebywając na niskich krzewach lub na ziemi. W ten sposób rozpraszają ryzyko zabicia wszystkich piskląt przez drapieżnika.

Kiedy zobaczymy taką młodą sówkę, najlepiej jest jej nie dotykać. Jedynie w przypadku gdy maluch siedzi na ziemi, dobrze jest posadzić go na gałęzi, aby nie był łatwym łupem dla drapieżnika. Pisklęta takie nie są też porzucone przez rodziców – wręcz przeciwnie – można być pewnym, że w zasięgu wzroku znajduje się przynajmniej jeden rodzic bacznie pilnujący potomstwa, często karmiący je, i gotowy do obrony przed drapieżnikiem.

Zabranie pisklęcia sowy (nawet w dobrej wierze) jest największą krzywdą, jaką można mu wyrządzić! Skazujemy je w ten sposób w najlepszym wypadku na spędzenie reszty życia w niewoli.

źródło: własne, Ptasia Ostoja

foto: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>