Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Nieformalna Grupa Terapeutyczna wsparła dzieci niepełnosprawne i ich rodziny

Czerwiec 29, 2016 10:49 AM

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkól Specjalnych w Tarnobrzegu od wielu lat działa na rzecz dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin. W tym roku kolejny już raz wspierało działania Nieformalnej Grupy Terapeutycznej, która realizowała inicjatywę „Wspieramy Rodzinę” w ramach projektu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich-Akademia Aktywnych Obywateli.

Działania terapeutów skierowane były do rodzin, w których jest dziecko niepełnosprawne. Od kwietnia do czerwca członkowie Nieformalnej Grupy Terapeutycznej (NGT) oraz liczni wolontariusze przygotowywali i prowadzili zajęcia dla dzieci i rodziców. Przygotowano szereg zajęć grupowych, w czasie których dzieci nabywały umiejętności społeczne: wspólna zabawa i rywalizacja, rozmowa, utrzymywanie wspólnego pola uwagi, dzielenie się zabawkami.

- W naszych działaniach uczestniczyły dzieci z różnym wieku i z różnymi zaburzeniami. Najmłodsze dziecko nie miało roku, najstarsze miały po 8 – 9 lat. Największą grupę stanowiły dzieci z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu, były też dzieci z Zespołem Downa, MPD – tłumaczy Agnieszka Homarowicz, psycholog (NGT).

Dzieci bawiły się w grupach rówieśniczych, były zajęcia muzyczno-ruchowe, plastyczne, zabawy rozwijające myślenie kreatywne. W ramach inicjatywy zakupiono wiele ciekawych pomocy dydaktycznych, rozwijającym umiejętności poznawcze, emocjonalne i językowe. Dla rodziców przygotowano dodatkowo spotkania Grupy Wsparcia. Rodzice mogli się lepiej poznać, wymieniać swoimi doświadczeniami i posiadaną wiedzą. Przygotowano również warsztaty poświęcone wykorzystaniu zabawy do rozwijania twórczości u dziecka.

PORADY TERAPEUTÓW

Terapeuci NGT prowadzili również Punkt Konsultacyjny. – Z porad terapeutów mogą skorzystać wszyscy rodzice, których niepokoi rozwój dziecka. W zależności od potrzeb dziecka, można spotkać się z psychologiem logopedą, rehabilitantem czy terapeutą SI. Dokonujemy wstępnej oceny funkcjonalnej dziecka, w razie potrzeby kierujemy rodzica na dalszą diagnozę do placówek specjalistycznych lub udzielamy konkretnych wskazówek, jak pracować z dzieckiem – wyjaśnia Karolina Chyła, psycholog (NGT).

Działania zakończyły się wspólnym Piknikiem Integracyjnym, w czasie którego dzieci wspólnie z  rodzicami, terapeutami i wolontariuszami wspaniale się bawiły. Rozdane zostały dyplomy i odbyło się wspólne grillowanie.

- Będziemy kontynuować prowadzenie bezpłatnego Punktu Konsultacyjnego. Każdy rodzic, który ma wątpliwości dotyczące prawidłowości rozwijania się jego dziecka lub ma problemy wychowawcze może przyjść do Zespołu Szkół Specjalnych i skorzystać z pomocy terapeutów – dodaje Barbara Śnieżek, logopeda, (NGT).

Informacje dotyczące punktu konsultacyjnego -Punkt konsultacyjny A4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>