Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Blisko 200 policjantów dbało o bezpieczeństwo uczestników Dnia Wspólnoty ŚDM

Lipiec 25, 2016 3:07 PM

Tysiące pielgrzymów z całego świata przybyło w minioną sobotę do Sandomierza, by uczestniczyć w Dniu Wspólnoty organizowanym w ramach Światowych Dni Młodzieży. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwało blisko 200 policjantów.

Sandomierscy policjanci do organizacji Diecezjalnego Dnia Wspólnoty przygotowywali się już od 2015 roku, kiedy to powstała pierwsza koncepcja przebiegu tego przedsięwzięcia. Rok 2016 przyniósł szereg regularnych spotkań Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Dariusza Chmielowca z przedstawicielami władz samorządowych, przedstawicielami kościoła oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, na których bieżąco analizowano problemy i wypracowywano szczegółowe plany działania. Wyznaczone zostały miejsca gromadzenia się pielgrzymów oraz miejsca parkingowe na terenie giełdy, które zapewniały bezpieczny, łatwy i wygodny dojazd do miejsca uroczystości.

W lutym tego roku decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Sandomierzu został powołany zespól do spraw związanych z przygotowaniem Dni Diecezjalnych. Starosta Sandomierski powołał sztab do spraw koordynacji działań nad bezpiecznym przebiegiem obchodów ŚDM na terenie powiatu sandomierskiego. W ramach organizacji powstało również Centrum Dowodzenia w skład, którego wchodził personel, środki łączności i wyposażenie, które na wniosek policji wzmocnione zostało dwiema kamerami monitoringu. Podczas Dnia Wspólnoty Jego Ekscelencja biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz dwukrotnie odwiedził Centrum Dowodzenia chwaląc i dziękując za wzorową służbę policjantów.

W Komendzie Powiatowej Policji w Sandomierzu odbywały się szkolenia dla funkcjonariuszy dotyczące między innymi problematyki związanej z wielokulturowością pielgrzymów. Mundurowi dysponowali wszelkimi narzędziami niezbędnymi do zapewnienia bezpieczeństwa w rejonach celebry, ale także w miejscach większych skupisk ludzkich jak dworce, parkingi, główne trasy i ciągi komunikacyjne itp. przeprowadzali wybiórcze kontrole osób oraz bagaży. Policjantów w patrolach prewencyjnych pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych wspierali policjanci ruchu drogowego i służb kryminalnych (w cywilu). Ich zadaniem również był obserwowanie zachowania ludzi, typowanie osób, które powinny zostać poddane sprawdzeniu, zwracanie uwagi na pozostawiony bez nadzoru bagaż czy inne przedmioty.

Uroczystości przebiegły bez żadnych zakłóceń i incydentów. Duża sprawność i elastyczność działania służb, świetna współpraca oraz wymiana informacji pozwoliły na utrzymanie bezpieczeństwa na poziomie zgodnym z oczekiwaniami organizatorów. Pielgrzymi od blisko 200 policjantów mogli uzyskać wszelkie informacje i pomoc. Mundurowi czuwali nad bezpieczeństwem tysięcy osób z Francji, Kanady, Hiszpanii, Ukrainy, Wybrzeża Kości Słoniowej, Indii, Włoch, Nigerii i Polski, wszystko po to by zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców i pielgrzymów.

foto&info: Policja Sandomierz

One Response to Sandomierz: Blisko 200 policjantów dbało o bezpieczeństwo uczestników Dnia Wspólnoty ŚDM

  1. Magnus Wampyr Daoloth Odpowiedz

    26 lipca 2016 at 01:32

    Gdzie funkcjonariusz na zdjęciu ma prawą rękę? Czyżby „podjął czynności”? :-D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>