Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W czwartkową noc popatrz w niebo. Przed nami noc spadających gwiazd

Sierpień 11, 2016 1:08 PM

W czwartkową noc warto pojechać za miasto i spojrzeć w niebo. To najlepszy czas na obserwacje efektownych “spadających gwiazd”, czyli roju Perseidów. Aktywność roju na nocnym niebie rozpoczęła się końcem lipca, jednak prawdziwe widowisko czeka nas między 11 a 12 sierpnia. W tym roku noc spadających gwiazd może być wyjątkowo spektakularna, ponieważ będzie to największy deszcz meteorów od 2009 roku.

Kulminacja zjawiska nastąpi około 2 w nocy z 11 na 12 sierpnia, wtedy to będzie można zobaczyć nawet maksymalnie 200 meteorów na godzinę. Następnej nocy, czyli z piątku na sobotę spodziewane jest kolejne, choć już nie tak intensywne maksimum.

To, co potocznie nazywamy “spadającymi gwiazdami”, to tak naprawdę meteory, czyli drobne pozostałości po kometach. Perseidy pochodzą z częściowego rozpadu okresowej komety 109P/Swift-Tuttle, obiegającej Słońce z okresem 135 lat. Jej ostatnie zbliżenie do Słońca 12 grudnia 1992 roku skutkowało przez kilka lat zwiększoną liczbą obserwowanych meteorów.

Choć meteory widać na niebie już od połowy lipca, w nocy ze środy na czwartek zjawisko będzie szczególnie nasilone a co najważniejsze, “Rój Perseidów” można obejrzeć bez specjalnych przyrządów. Wystarczy wybrać do obserwacji ciemne miejsce, z którego widać nieboskłon.

Perseidy zazwyczaj rozbłyskują seriami po kilka–kilkanaście w ciągu kilku minut, po czym następują nieco dłuższe przerwy. Radiant, czyli miejsce, z którego wydają się wybiegać meteory tego roju, jest usytuowany w północnej części gwiazdozbioru Perseusza, z terenu Polski widocznej zawsze ponad horyzontem.

Perseidy są obserwowane od ok. 2 tys. lat. Najwcześniejsze informacje o nich pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywa się je “łzami św. Wawrzyńca”, bo 10 sierpnia jest rocznicą jego męczeńskiej śmierci.

źródło: Wilkipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>