Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Lasowiaczki zawojowały Bukowinę

Sierpień 21, 2016 6:23 PM

Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego  wrócił z workiem pełnym nagród z Bukowiny Tatrzańskiej. Lasowiaczki wystąpiły na jubileuszowych 50. „Sabałowych Bajaniach”.

Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” organizowany jest od 50 lat przez Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego uczestniczy w nim od ponad 30 lat, zazwyczaj zdobywając wyróżnienia i nagrody. Podobnie było i tym razem.

Największy sukces odniosła Aleksandra Solarska, która zdobyła pierwsze miejsce – Spinkę w kategorii solistów młodzieżowych. Zofia Wydro zajęła trzecie za gawędę w kategorii dorosłych. A cała grupa również trzecie miejsce w kategorii dorosły zespół śpiewaczy. Ponadto Barbara Sroczyńska otrzymała wyróżnienie w kategorii śpiew solowy, a Karol Bator za gawędę. W związku z tym, że festiwal miał swoją jubileuszową edycję, Lasowiaczki otrzymały specjalne podziękowanie za wieloletni czynny udział w wydarzeniu.

Lasowiaczki brały też udział w tradycyjnym obrzędzie – pasowaniu na zbójnika i towarzyszyły braciom Golec w koncercie.

Rok jubileuszowy obfitował w wielką liczbę uczestników, którzy przyjechali z całej Polski – gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie, pytacy i starości weselni.

Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w 1967 r. Ich pomysłodawcą był Józef Pitorak, ówczesny prezes Domu Ludowego. Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny.

foto&info: rd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>