Lasowiaczki zawojowały Bukowinę

Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego  wrócił z workiem pełnym nagród z Bukowiny Tatrzańskiej. Lasowiaczki wystąpiły na jubileuszowych 50. „Sabałowych Bajaniach”.

Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” organizowany jest od 50 lat przez Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego uczestniczy w nim od ponad 30 lat, zazwyczaj zdobywając wyróżnienia i nagrody. Podobnie było i tym razem.

Największy sukces odniosła Aleksandra Solarska, która zdobyła pierwsze miejsce – Spinkę w kategorii solistów młodzieżowych. Zofia Wydro zajęła trzecie za gawędę w kategorii dorosłych. A cała grupa również trzecie miejsce w kategorii dorosły zespół śpiewaczy. Ponadto Barbara Sroczyńska otrzymała wyróżnienie w kategorii śpiew solowy, a Karol Bator za gawędę. W związku z tym, że festiwal miał swoją jubileuszową edycję, Lasowiaczki otrzymały specjalne podziękowanie za wieloletni czynny udział w wydarzeniu.

Lasowiaczki brały też udział w tradycyjnym obrzędzie – pasowaniu na zbójnika i towarzyszyły braciom Golec w koncercie.

Rok jubileuszowy obfitował w wielką liczbę uczestników, którzy przyjechali z całej Polski – gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie, pytacy i starości weselni.

Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w 1967 r. Ich pomysłodawcą był Józef Pitorak, ówczesny prezes Domu Ludowego. Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny.

foto&info: rd

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content