Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Na Jeziorze Tarnobrzeskim odbywa się „Niebieskie szkolenie” Podhalańczyków

Sierpień 21, 2016 9:23 PM

„Niebieskie szkolenie” tak żołnierze pododdziałów rozpoznawczych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nazywają szkolenie wodne, które odbywa się pod okiem instruktorów z 16 batalionu saperów z Niska nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Szkolenie rozpoczęło się 16 sierpnia 2016 roku i potrwa do końca miesiąca. Biorą w nim udział rotacyjnie po dwa dni żołnierze pododdziałów rozpoznawczych z poszczególnych jednostek brygady. Miejscem szkolenia i obozowania dla żołnierzy jest baza nurkowa LOK nad jeziorem, natomiast szkolącymi są wykwalifikowani instruktorzy z 16 Batalionu Saperów, których wspomagają żołnierze z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy- specjaliści w dziedzinie ratownictwa wodnego. Szkoleni w wodzie nie są sami, zabezpieczają ich nurkowie z 16 bsap oraz grupa ratunkowa w łodzi.

Każdy dzień szkoleniowy rozpoczyna się zaprawą fizyczną, polegającą na przepłynięciu ok. 2 kilometrów na pontonie lub łodzi saperskiej. w czasie tych zajęć doskonalona jest kondycja fizyczna oraz umiejętności wioślarskie. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu żołnierze w wodzie doskonalą swoje umiejętności pływackie, elementy ratownictwa wodnego oraz taktyki. Wszystko odbywa się w pełnym umundurowaniu.

Ratownictwo wodne obejmuje takie zagadnienia jak nauka poruszania się w kamizelce ratunkowej i jej dopasowanie, sprawdzenie pływalności w umundurowaniu i butach, a także nauka holowania poszkodowanego różnymi sposobami oraz łodzi. „Żołnierze holują nieprzytomnego człowieka, poszkodowanego i wyciągają go, tak zwanym chwytem strażackim, ćwiczą pierwsza pomoc po wyciągnięciu z wody, która jest prowadzona z użyciem fantoma. Ponadto uczą się pokonywać przeszkody wodne holując łódź wypełniona sprzętem oraz przewracania wywróconej łodzi” – mówi porucznik Marcin Janta-Lipiński, który jest kierownikiem zajęć.

Żołnierze na wodzie doskonalą także elementy taktyki. Prowadzone jest rozpoznanie przeszkody wody wodnej oraz brzegu. Szkoleni realizują tą tematykę zarówno w dzień, jak i w warunkach ograniczonej widoczności – nocnych.

Łącznie w szkoleniu weźmie udział ponad 70 żołnierzy. Dowódcą zgrupowania jest kpt. Jerzy Bartosik oficer sekcji rozpoznawczej w dowództwie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Opisując zajęcia kapitan podkreśla, że wszystko zorganizowane zostało tak by zapewnić optymalne warunki, a nad bezpieczeństwem szkolonych cały czas czuwa zespół ratowników wyposażonych nawet w komorę dekompresyjną, którą w ostatnim czasie otrzymał 16 bsap z Niska. „Komora może służyć zarówno do ratowania życia poprzez rekompresję, jak i do treningu nurkowania na sucho, dopasowując ciśnienie wewnątrz do głębokości wody” podsumowuje st. kpr. Mariusz Chojnacki, który posiadając odpowiednie uprawnienia obsługuje komorę.

Obecnie w wodzie szkolą się żołnierze kompanii rozpoznawczej z 21 Batalionu Dowodzenia, którzy dotarli na Jezioro Tarnobrzeskie maszerując z Rzeszowa ok. 80 kilometrów.

foto&źródło: kpt. Konrad Radzik http://21bsp.wp.mil.pl/pl/1_907.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>