Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Gmina Baranów Sandomierski świętowała udane plony w Knapach (fotoreportaż)

Sierpień 23, 2016 10:20 AM

Były podziękowania, prezentacje wieńców, sułtan arabski, deszcz dolarów, pełne humoru przyśpiewki i – mimo deszczu – zabawa do białego rana. W Knapach odbyły się dożynki Gminy Baranów Sandomierski.

Kilkaset osób zgromadziło się w Knapach, by podziękować za tegoroczne plony. Przybyli tu rolnicy z całej Gminy i okolic, bo jak powiedział sołtys wsi Andrzej Sudoł: „To największe rolnicze święto! A po ciężkiej pracy czas na odpoczynek i zabawę w gronie przyjaciół.”

Najpierw odbyła się uroczysta msza, a po niej kolorowy korowód z kapelą na czele udał się na stadion w Knapach, gdzie odbyła się część obrzędowa. Po powitaniu wszystkich zebranych nastąpiło zwyczajowe przekazanie chleba, który sprawiedliwie podzielił Burmistrz Marek Mazur. Kawałek bochna dostał każdy uczestnik dożynek. Była to też okazja do przekazania podziękowań.

Gratulacje dla rolników i władz Gminy złożył m.in. poseł Zbigniew Chmielowiec. Burmistrz kolei podkreślił, że samorząd cieszy się wsparciem wielu instytucji oraz pozyskuje pieniądze na inwestycje, czego przykładem jest nowa droga w Knapach.

13 sołectw zaprezentowało swoje wieńce dożynkowe, czyli „kopki”. Nieśli je oddelegowani mieszkańcy ubrani w stroje ludowe i – w jednym przypadku – arabskiego potentata naftowego, który obrzucił wszystkich dolarami…

Zgromadzeni mogli nie tylko podziwiać kunszt osób, które wieńce wyplatały, ale także posłuchać zabawnych śpiewek o osobach owymi kopkami obdarowanych. Wśród nich zawsze są postacie, które zasłużyły się danej społeczności, aktywnie w niej działają, pomagają jej. W gronie tegorocznych laureatów byli przedsiębiorcy, działacze, społecznicy, ale także m.in. radna sejmiku wojewódzkiego Ewa Draus, czy firma Fenix Metals.

Odnowiono także zwyczaj konkursu wieńca dożynkowego. Największym uznaniem cieszyły się kopki Dąbrowicy, Skopania oraz Knapów i ich autorzy otrzymali nagrody ufundowane przez sponsora. Wszyscy uczestnicy otrzymali ponadto pamiątkowe dyplomy.

Do tradycji należy także przekazanie wiechy gospodarzom następnych dożynek. Wiemy już zatem, że za rok organizatorem będzie sołectwo Dąbrowica, którego sołtys od razu zapowiedział, że zamierza dorównać tegorocznym gospodarzom.

Każdy z uczestników dożynek mógł pokosztować pysznych potraw, dla dzieci bezpłatnie zostały udostępnione dmuchańce. A wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna, która potrwała do późnych godzin nocnych. Mimo rzęsistego deszczu amatorów hulanek nie brakowało. Przerwał je tylko na chwilę pokaz fajerwerków.

info: rd

foto: Tomasz Młyniec

One Response to Gmina Baranów Sandomierski świętowała udane plony w Knapach (fotoreportaż)

  1. grzegorz Odpowiedz

    23 sierpnia 2016 at 13:01

    Temu Baranowskiemu burmistrzowi strasznie fałszywie z gęby patrzy..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>