Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Żołny – ptaki z innego świata (zdjęcia)

Sierpień 27, 2016 1:57 PM

Żołna (Merops apiaster) to jeden z najpiękniej ubarwionych ptaków jakie przylatują do Polski. Niezwykle kolorowe ubarwienie wskazuje, iż to przedstawiciel tropikalnych ptaków, których cała rodzina liczy aż 24 gatunki. Nam udało się sfotografować żołny w odległości około 20 km od Sandomierza.

Obecnie w południowo-wschodniej Polsce gnieździ się około 50 par żołn. Lęgi znane są także od początku XXI wieku na Dolnym Śląsku.

Te niewielkie ptaki mieszkają obecnie w Europie, zwłaszcza w południowej jej części oraz w Afryce, Azji, a także na Madagaskarze, w Nowej Gwinei i w Australii. Charakteryzują się niezwykle barwnym upierzeniem: rdzawo-brązowe z czarną pręgą przez oko po żółtawe i złotooliwkowe z błękitno-zielonym na skrzydłach. Wszystkie ptaki z tej rodziny mają zakrzywiony do dołu dziób i ostro zakończone skrzydła.

POGROMCA OS

Żołnę można by nazwać pogromcą os, które stanowią znaczną część ich diety obok innych owadów zwłaszcza motyli, błonkówek muchówek i prostoskrzydłych, które w większości łowi w locie czatując i atakując z wysuniętych, dobrze eksponowanych miejsc. Krzywdzącym jest opinia iż to pszczołojad, gdyż ilość chwytanych pszczół jest znikoma.

Żołny rozmnażają się w komorach lęgowych, do których wygrzebują długie korytarze w usypiskach żwirowych lub uskokach ziemnych.

Zagrożeniem dla tych ptaków są lisy i kuny oraz psy biegające bez nadzoru, a także działalność gospodarcza człowieka: chemizacja rolnictwa, pozyskiwanie lessu i piasku w okresie lęgowym, a także zarastanie skarp drzewami i krzewami.

Żołna jest gatunkiem chronionym Konwencją Berneńską, Konwencja Bońską, wpisana jest również do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

foto: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>