Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Przekształcenie firmy w spółkę z o.o. opłacalny krok, czy zwykła fanaberia?

Wrzesień 22, 2016 7:41 AM

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze bardzo często zaczynają dostrzegać zalety spółki z o. o. Zgodnie z literą prawa mają oni możliwość przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę.

Przejście przez procedurę i wszelkie formalności samodzielnie nie jest zadaniem niemożliwym do realizacji. Przedsiębiorcy mogą tez skorzystać z fachowej pomocy prawnika, który dopełni w imieniu firmy wszelkich formalności. Jakie rozwiązanie wybrać? Jak samodzielnie przebrnąć przez przekształcenie? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

SAMODZIELNIE, A MOŻE Z DOŚWIADCZONYM PEŁNOMOCNIKIEM?

Zalety jakie niosą spółki handlowe skutecznie zachęcają przedsiębiorców do przekształcania jednoosobowych działalności gospodarczych. Wielu z nich podejmuje próbę samodzielnego przejścia przez całą procedurę. Niestety bardzo często popełniają rażące błędy, które znacząco rozciągają przekształcenie w czasie. Zdarza się też, że pomyłki generują nieoczekiwane, dodatkowe koszty.Dlatego już na wstępnie należy rozważyć skorzystanie z usług doświadczonego prawnika. Obsługa prawna firm  świadczona przez doświadczone kancelarie obejmuje pomoc specjalisty w zakresie przekształcenia. Prawnik pomoże przejść przez całość procedury bez pomyłek i niedopatrzeń.

PRZEKSZTAŁCENIE W SPÓŁKĘ – KROK PO KROKU

Procedura przekształcenia w spółkę handlową porusza wiele zagadnień. W niniejszym artykule opiszemy najważniejsze z nich. Już na wstępie warto w punktach wskazać etapy przekształcenia:

- stworzenie planu przekształcenia – dokument ten sporządza zawsze notariusz. Plan przekształcenia zawiera załączniki: bilans firmy wraz ze składnikami majątkowymi, sprawozdanie finansowe, akt założycielski, oświadczenie o przekształceniu. Księgowy zajmujący się firmą powinien sporządzić bilans i sprawozdanie. Natomiast akt założycielski i oświadczenie możemy przygotować samodzielnie. Kancelaria prawna może również dokonać tego w naszym imieniu. Posiadając już wszystkie dokumenty zlecamy wykonanie planu notariuszowi.

- ocena planu przez biegłego rewidenta – w celu wyznaczenia rewidenta oceniającego plan przekształcenia należy złożyć wniosek do sądu rejestrowego. Do dokumentu koniecznie należy dołączyć plan z załącznikami. Sąd wyznaczy biegłego rewidenta, który dokona oceny przygotowanego przez notariusza planu.

- przygotowanie aktu założycielskiego i oświadczenia o przekształceniu – kolejnym krokiem jest przygotowanie przez notariusza oświadczenia o przekształceniu i aktu założycielskiego w formie aktu notarialnego. Dokonanie tego jest możliwe po wcześniejszym przedstawieniu notariuszowi opinii otrzymanej od biegłego rewidenta.

- rejestracja spółki – w celu rejestracji spółki należy wypełnić formularz KRS-W3, a następnie druk ten wraz z pozostałą dokumentacją zgromadzoną w sprawie przesłać do właściwego sądu rejestrowego. Przedsiębiorca zobowiązany jest jeszcze poinformować Urząd Skarbowy o przekształceniu spółki.

Procedura przekształcenia jdg w sp. z o. o. wymaga odpowiedniego nakładu pracy. Jest to jednak krok bardzo dobry dla firm, które pragną rozwinąć biznesowe skrzydła.

Artykuł promocyjny