Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

10.10 (poniedziałek) Promocja książki Adama Wójcika – Łużyckiego „Tajemnice Zamku Tarnowskich” w MBP

Październik 4, 2016 10:01 AM

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu zaprasza na promocję książki Adama Wójcika – Łużyckiego „Tajemnice Zamku Tarnowskich”. Spotkanie z autorem odbędzie się w poniedziałek 10. października, początek godz. 18. Wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego m. Tarnobrzega zdradza nam ciekawostki dotyczące samego zamku jak i jego dawnych mieszkańców.

Adam Wójcik – Łużycki przez dwadzieścia dwa lata był pierwszym dyrektorem Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega. W ramach tej instytucji stworzył Muzeum – Zamek Tarnowskich w Dzikowie oraz jedyną tego rodzaju placówkę na świecie – Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Opracował i zrealizował koncepcję rewaloryzacji zamku Tarnowskich.

Za liczne dokonania zawodowe i społeczne Prezydent Rzeczypospolitej odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, natomiast Rada Miasta uznała go Honorowym Obywatelem Tarnobrzega.

Książka „Tajemnice Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu” opowiada o Tarnowskich i ich żonach, odpowiada na pytanie dlaczego to zamek a nie pałac, przybliża ciekawostki architektoniczne rezydencji takie jak krzywa ściana, tajemniczy zakręt, tajemne schody i schowki, zagadkowe portale, zamkowe zegary, piece i kominki, prezentuje najstarszą i najmłodszą część zamku, zdradza co łączy zamek z gmachem Biblioteki Jagiellońskiej, odkrywa jego klątwy!.

Odczytuje to o czym opowiadają meble i obrazy, prezentuje niedźwiedzia który przeżył więcej po śmierci niż za życia, przypomina sylwetki ludzi wielkich a szerzej nieznanych związanych z zamkiem i jego właścicielami.

Opisane są tu hrabiowskie frykasy, peryskop bibliofila, skandal sprzed stu lat, a także zamkowe skarby. Dowiadujemy się też, jak straszne były skutki nałogu Michała Marczaka, jak doszło do podbicia oka zamkowemu bibliotekarzowi, czym skutkował pożar podczas kąpieli.

Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu odkrywa tu niektóre ze swoich tajemnic…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>