Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Chcesz zostać morsem? – w sobotę 12. listopada inauguracja nowego sezonu

Listopad 7, 2016 12:28 PM

W sobotę 12. listopada o godzinie 13 członkowie klubu BodyMors zainaugurują kolejny sezon zimowych kąpieli w Jeziorze Tarnobrzeskim. Wydarzenie rozpocznie się od rozgrzewki, następnie poprzez wspólną kąpiel nastąpi otwarcie sezonu.

Dalsza część imprezy odbędzie się na palcu ogniskowym Mariny, gdzie zostanie przygotowany poczęstunek oraz będzie można potańczyć przy akompaniamencie zespołu AltAir. W wydarzeniu wezmą udział morsy z Rzeszowskiego Klubu Morsów „Sopelek”, Lubelskie Morsy, morsy ze Staszowa, Stalowej Woli oraz Mielca.

Przez cały sezon wspólne kąpiele odbywać się będą w każdą niedzielę o godzinie 12.

Dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem klub BodyMors przygotował garść porad:

KTO MOŻE ZOSTAĆ MORSEM? – biorąc pod uwagę nasze kilkuletnie doświadczenie możemy stwierdzić, że nie ma zbyt wielu barier stojących na drodze do zostania Morsem. Do takich można zaliczyć choroby serca (zaburzenia krążenia), niewydolność oddechowa, rozległe zmiany żylakowe. Natomiast zupełnie nie ma znaczenia waga ciała, oraz grubość tkanki tłuszczowej. Morsem może zostać każdy niezależnie od płci czy wieku. Osoby niepełnoletnie mogą uczęszczać na morsowanie po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców (opiekunów prawnych). Dorośli podpisują deklarację o kąpieli na własną odpowiedzialność. Zalecamy konsultację lekarską przed przystąpieniem do morsowania.

JAK ZOSTAĆ MORSEM? – kluczowym czynnikiem jest „chęć”, kiedy już takową wyrażamy wystarczy wybrać się na jedno ze spotkań naszego Klubu a takie odbywać się będą w każdą niedzielę o godzinie 12.00 przy głównym wjeździe na Jezioro. Naturalnym jest, że możecie przejawiać strach przed pierwszym morsowaniem, gdyż jest to coś nowego, nieznanego. Dlatego należy rozpocząć morsowanie pod okiem doświadczonego morsa, który krok po kroku pokaże jak zachowywać się przed i w trakcie korzystania z kąpieli. Nie zalecane jest długotrwałe, przesadne przebywanie w zimnej wodzie, istotą morsowania jest przystosowywanie ciała do kontaktu z wodą i dopasowywanie czasu do możliwości organizmu. W przypadku niedostosowania się do tej zasady można spotkać się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

KIEDY ZACZĄĆ? – przygodę z morsowaniem można zacząć nawet w zimie – w środku sezonu, ale wtedy przeżyjecie większy szok termiczny. Pływając nieprzerwanie systematycznie raz lub kilka razy w tygodniu po zakończeniu sezonu letniego przyzwyczaicie organizm do stopniowej zmiany temperatury wody na coraz niższą. Morsy z naszego klubu rozpoczynają okres przygotowawczy przeważnie początkiem października, ale termin waszego przygotowania zależy od Was.

W JAKI SPOSÓB SIĘ KĄPAĆ? – Tuż przed wejściem do wody nie powinno się rozgrzewać ciała ciepłymi napojami, a tym bardziej alkoholem. Smarowanie ciała kremami, balsamami też nie jest konieczne. Zanim wejdziemy do wody należy rozgrzać organizm – rozgrzewka jest najważniejsza, jest wstępem do całej zabawy. Rozgrzewka nie może nas zbytnio zmęczyć, ma nam pomóc się rozruszać, rozciągnąć, zrelaksować ścięgna i mięśnie. Możemy wykonać przysiady, pajacyki, umiarkowany bieg tak, by doprowadzić do podwyższenia tętna. Podczas rozgrzewki powinniśmy być ubrani w coś lekkiego, np. dres. Odpowiedni strój to taki, w którym się nie przegrzejemy (spocimy), ale też nie zmarzniemy.

Bezpośrednio po rozgrzewce rozbieramy się do kąpielówek (warto je mieć już ubrane wcześniej) i wchodzimy spokojnie, acz zdecydowanie do wody nacierając się wodą. Polecane jest aktywne pływanie lub ruch w wodzie. Zalecamy kąpać się w obuwiu ochronnym przeznaczonym do użytkowania w wodzie mogą to być buty neoprenowe. Dodatkowo można wyposażyć się w rękawice neoprenowe i ciepłą czapkę lub czepek. Kąpiel powinna trwać kilka minut ( ok 3-5 ) w zależności od indywidualnych predyspozycji i być zakończona zanim zaczniemy odczuwać skutki przechłodzenia organizmu.

Po wyjściu z wody należy się od razu wytrzeć lub pobiegać do czasu wyschnięcia. Kolejne zanurzenie możliwe jest po ponownej rozgrzewce na 1 do 3 min. Zamiast drugiego wejścia można natrzeć się śniegiem, o ile akurat jest. Po każdym wyjściu z wody należy się porządnie osuszyć, następnie ubrać, a jeśli nasz organizm będzie odczuwał taką potrzebę, to przeprowadzić ćwiczenia rozgrzewające. Po zanurzeniu warto napić się ciepłej herbaty, a po powrocie do domu można wziąć gorącą kąpiel.

WYPOSAŻENIE UŁATWIAJĄCE MORSOWANIE

1. kąpielówki lub strój kąpielowy – zwykłe lub takie do nurkowania z neoprenu,
2. ręcznik,
3. karimata lub kawałek styropianu, na którym można stanąć podczas przebierania się,
4.czepek lub czapka,
5. buty przeznaczone do kąpieli mogą być z neoprenu,
6. rękawiczki,
7. ubranie na zmianę,
8. termos z gorącą herbatą,
9. sportowy strój,

One Response to Tarnobrzeg: Chcesz zostać morsem? – w sobotę 12. listopada inauguracja nowego sezonu

  1. aRTofFOTO Odpowiedz

    7 listopada 2016 at 18:18

    Czytając ten tekst wszystko wydaje się całkiem proste:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>