Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Regionaliska Janina Stadnik laureatką nagrody im. Michała Marczaka (fotoreportaż)

Listopad 21, 2016 5:12 PM

Doktor Janina Stadnik otrzymała nagrodę im. Michała Marczaka. To trzecia edycja uroczystości, w ramach której kapituła przyznaje wyróżnienia za  wybitne osiągnięcia w regionalistyce oraz historii lokalnej.

Nagrodę im. Michała Marczaka – historyka, bibliotekarza-archiwisty, etnografa, pedagoga i publicysty, ustanowiło Muzeum Historyczne m. Tarnobrzega oraz Starostwo Powiatowe w 2014 roku. Pierwszym laureatem był Waldemar Prarat z Wrzaw, pisarz i regionalista, w ubiegłym zaś roku nagrodę odebrała Dorota Kozioł, poetka, malarka, pisarka, dziennikarka, autorka wielu książek i artykułów poświęconych historii i kulturze Tarnobrzega i okolic.

Laureatka tegorocznej nagrody urodziła się w Miętnem 6 czerwca 1950 roku. Studiowała filologię polską oraz etnografię na Uniwersytecie Wrocławskim. Dyplom uzyskała broniąc pracy magisterskiej na temat słownika gwary Grębowa. Po studiach swoje zainteresowania skierowała ku onomastyce publikując wiele prac. W 1990 roku uzyskała stopnień doktora, tematem pracy była toponimia dawnego powiatu tarnobrzeskiego. W 1994 roku za prace o tematyce regionalnej otrzymała Medal Franciszka Kotuli, a w 2006 roku została odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Doktor Janina Stadnik przez wiele lat mieszkała w Tarnobrzegu gdzie była nauczycielką w Zespole Szkół Zawodowych oraz przez trzynaście lat była pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Wyższej Szkole Humanistyczno – Przyrodniczej w Sandomierzu. Jest członkiem Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego.

Swoje prace publikuje w „Zeszytach Sandomierskich” oraz „Tarnobrzeskich Zeszytach Historycznych” a także w „Głosie Gminy Grębów”.

info: własne, http://artysci.sanleg.pl

foto: Piotr Morawski

One Response to Tarnobrzeg: Regionaliska Janina Stadnik laureatką nagrody im. Michała Marczaka (fotoreportaż)

  1. Grazka Odpowiedz

    22 listopada 2016 at 13:00

    pasjonująca historia, zasługująca na Nobla, zwłaszcza za słownik gwary Grębowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>