Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Rezerwy Siarki Tarnobrzeg ukarane ośmioma walkowerami

Grudzień 2, 2016 11:28 PM

Komisja Gier i Dyscyplin Podokręgu Piłki Nożnej Stalowa Wola ukarała rezerwy Siarki Tarnobrzeg ośmioma walkowerami za grę nieuprawnionych zawodników. W konsekwencji druga drużyna Siarki z miejsca w czubie tabeli spadła na 13 miejsce, tracąc szanse na awans do klasy okręgowej.

Kara nałożona została za grę zarówno w pierwszej jak i w drugiej drużynie Jakuba Głaza i Mateusza Czyżyckiego, z naruszeniem regulaminu czasu gry.

Regulamin Rozgrywek, paragraf 11 pkt 3 : Zawodnik do lat 19 może w tym samym terminie (znaczy w tym samym dniu) uczestniczyć w 2 zawodach swego klubu w łącznym wymiarze czasu gry odpowiadającemu jednym zawodom w klasie rozgrywkowej, do której został zgłoszony (przepis nie dotyczy bramkarzy). Jeżeli zawodnik został jednocześnie zgłoszony do rozgrywek, w których obowiązują różne wymiary czasu gry, to właściwym dla niego wymiarem czasu gry jest wyższy wymiar.

Zawodnik może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, w tym samym terminie jeżeli w pierwszym spotkaniu grał nie więcej niż połowę czasu gry (nie dotyczy bramkarzy).

Jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po 1 dniu przerwy (przepis nie dotyczy bramkarzy).

21.08 Majdan Królewski – Siarka II – 2:4 Czyżycki Mateusz / 12 min + 90 min

28.08 Siarka II – Sanna Zaklików- 9:0 Czyżycki Mateusz / 32 min + 90 min

11.09 Siarka II – Łęg Stany – 4:1 Głaz Jakub / 16 min + 90 min

18.09 Strażak Przyszów – Siarka II- 1:4 Głaz Jakub / 38 min + 90 min

02.10. Kolejarz Knapy – Siarka II – 0:5 Czyżycki Mateusz / 32 min + 90 min

09.10. Siarka II – Kotowa Wola – 12:1 Głaz Jakub / 17 min + 90 min

16.10 KS Żupawa – Siarka II – 3:1 v.o 3:0 Głaz Jakub / 16 min + 90 min

13.11 Siarka II Tarnobrzeg – Wichry Rzeczyca Długa 3:1 v.o. 3:0 Czyżycki Mateusz / 34 min + 90 min

AKTUALNA TABELA KLASY A ZA 90 minut.pl

14 Responses to Rezerwy Siarki Tarnobrzeg ukarane ośmioma walkowerami

 1. oks Odpowiedz

  3 grudnia 2016 at 09:27

  poważny klub ponoć xDD

 2. Podokreg Odpowiedz

  3 grudnia 2016 at 11:19

  Nie rozumiem przecież ewidentnie pisze ze jeżeli nie przekroczyl połowy czasu a oni grali mniej niż połowę w 1 zespole… chyba że ktoś pokrecil w treści przepisu…

 3. do podokreg Odpowiedz

  3 grudnia 2016 at 12:06

  Pokręcone to masz głowie, czytanie ze zrozumieniem się kłania.

  Jakby w 1 drużynie zagrał więcej niż połowe to by nie mógł już dograć reszty w dwójce. Proste

 4. Prawnik Odpowiedz

  3 grudnia 2016 at 14:09

  Walkowery są oczywiście bezzasadne, członkowie Komisji Gier i Dyscyplin Podokręgu Stalowa Wola powinni się nieco poduczyć, bo taka decyzja nie jest zgodna z regulaminem. Swoją drogą, to widać wyraźnie, że ktoś tam w Stalowej Woli szuka przysłowiowego haka na Siarkę, bo jak inaczej można tłumaczyć przyjęcie najsurowszej i najbardziej niekorzystnej wykładni, która jest de facto – contra legem.

  Mam nadzieję, że władze klubu nie dadzą sobie wcisnąć takiej kary i mają odpowiednich prawników, którzy wygrają tę sprawę. W razie problemów, służę pomocą.

 5. jalo Odpowiedz

  3 grudnia 2016 at 19:03

  walkowery sa zasadne bo nie może przekroczyć 90 w obu meczach. Czyli grajac 90 w jednym nie może nawet minuty zagrać w drugim.

  • Prawnik Odpowiedz

   3 grudnia 2016 at 19:50

   Poza frazą „walkowery są zasadne”, zgadzam się z treścią Pana komentarza – drużyna rezerw Siarki Tarnobrzeg niewątpliwie naruszyła dyspozycję normy § 11 pkt 3 „Regulaminu rozgrywek IV ligi i niższych klas rozrywkowych” obowiązującego na obszarze funkcjonowania Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Przepis ten stanowi, iż: „Zawodnik do lat 19 może w tym samym terminie uczestniczyć w 2 zawodach swego klubu w łącznym wymiarze czasu gry odpowiadającemu jednym zawodom w klasie rozgrywkowej, do której został zgłoszony (przepis nie dotyczy bramkarzy). Jeżeli zawodnik został jednocześnie zgłoszony do rozgrywek, w których obowiązują różne wymiary czasu gry, to właściwym dla niego wymiarem czasu gry jest wyższy wymiar.”.

   Proszę jednak wskazać mi przepis, który za to konkretne naruszenie przewiduje właśnie karę walkowera. Moim zdaniem, w tym zakresie jest luka – tzn. regulamin nie został w tej kwestii prawidłowo skonstruowany. Dlatego też, będę bronił tezy, iż decyzja o walkowerach jest niezasadna.
   Link do regulaminu: http://www.podkarpackizpn.pl/pliki/4reg.pdf

   • do Prawnika Odpowiedz

    10 grudnia 2016 at 02:15

    1. Zawody należy zweryfikować jako walkower 3:0 na niekorzyść:

    g) drużyny, w której brał udział zawodnik nieuprawniony do gry albo potwierdzony lub
    uprawniony na podstawie przedłożonych przez klub niewiarygodnych dokumentów;

    To jest ten przepis. Wiec czy teraz kara jest zasadna?

    • Prawnik Odpowiedz

     19 grudnia 2016 at 00:37

     Nie śledziłem komentarzy, więc odpisuję dopiero teraz. Przytoczony przepis dotyczy zawodnika nieuprawnionego do gry (przede wszystkim), zaś zgodnie z regulaminem – zawodników Siarki nie można uznać jako nieuprawnionych do gry.
     Definicja „zawodnika nieuprawnionego” znajduje się w przepisie § 10 pkt 15 Regulaminu, który stanowi:
     „Zawodnik nieuprawniony do gry to taki zawodnik, który:
     a) nie został zgłoszony do danej klasy rozgrywkowej;
     b) wystąpił w zawodach gdy powinien odbywać karę dyskwalifikacji;
     c) wystąpił w zawodach w których przekroczył limit wieku w danej kategorii wiekowej;
     d) wystąpił w zawodach, w których nie został wpisany do załącznika do sprawozdania sędziowskiego;
     e) nie posiadający aktualnych badań lekarskich;
     f) jako cudzoziemiec spoza UE występuję w zawodach równocześnie z innym zawodnikiem o takim samym statusie.”.

     Katalog sytuacji ma charakter zamknięty, nie ma bowiem w niniejszym przepisie zwrotu, który pozwalałby sądzić inaczej (np. „który w szczególności”, „który przykładowo” itp.). Dlatego też, jedynie za określone w tym przepisie sytuacje może zostać nałożona kara w postaci walkowera.

     Siarka bezspornie uchybiła przepisom, gdyż zawodnicy przekroczyli maksymalny czas gry w obu drużynach (90 min. w danym terminie rozgrywek), jednakże to jeszcze nie oznacza, iż za każdy mecz z ich udziałem powinna zostać orzeczona taka kara.

     Regulamin nie przewiduje bowiem odpowiedzialności tego typu w sytuacjach takich, jak powyższa. Dlatego kara nie jest zasadna, a decyzja winna być uchylona bądź zmieniona.

 6. sdf Odpowiedz

  4 grudnia 2016 at 08:42

  dlaczego h…e z ozprl dopiero teraz to podali i oszukali nasz zespół takie coś podaje się od razu a nie po 8 meczach – sitwa i tyle zwykłe ku…o

 7. Sondaż Odpowiedz

  4 grudnia 2016 at 11:00

  § 10 pkt 15 Regulaminu :
  Zawodnik nieuprawniony do gry to taki zawodnik, który:
  a) nie został zgłoszony do danej klasy rozgrywkowej;
  b) wystąpił w zawodach gdy powinien odbywać karę dyskwalifikacji;
  c) wystąpił w zawodach w których przekroczył limit wieku w danej kategorii wiekowej;
  d) wystąpił w zawodach, w których nie został wpisany do załącznika do sprawozdania sędziowskiego;
  e) nie posiadający aktualnych badań lekarskich;
  f) jako cudzoziemiec spoza UE występuję w zawodach równocześnie z innym zawodnikiem o takim samym statusie.

  Tu powinien byś dopisek o przekroczeniu czasu gry,wtedy by było wszystko jasne.A tak to jest na zasadzie,że tak zawsze było.

  • Prawnik Odpowiedz

   5 grudnia 2016 at 01:56

   Bingo, pytanie tylko, czy Siarka będzie się odwoływać…
   Zapis o przekroczeniu czasu gry powinien się znaleźć w tym § 10 pkt 15, ale niestety go nie ma. Zawsze tak było – może i racja, co nie zmienia faktu, że do wydania każdej decyzji, w szczególności o nałożeniu sankcji, konieczna jest podstawa prawna zawarta w regulaminie rozgrywek. W stosunku do tego przewinienia takowej de iure nie ma, więc mimo, że de facto powinna ona być nałożona, to nie ma podstaw do stosowania wykładni rozszerzającej, szczególnie w normach o charakterze represyjnym. Skoro więc z przepisów regulaminu nie można literalnie wyczytać, iż za takie przewinienie jest nakładana kara w postaci walkoweru, to należy trzymać się wykładni językowej, która ma pierwszeństwo przed celowościową, z której niewątpliwie można by wydedukować zasadność niniejszej decyzji. Konkludując, decyzja jest obarczona wadą, gdyż brak jest przepisu pozwalającego na nałożenie powyższej kary, dlatego też sprawa powinna zostać zbadana przez organ II instancji.

   • kibic Odpowiedz

    5 grudnia 2016 at 02:33

    Siarka oczywiście będzie odwoływała się od tej decyzji.

    • TBG Odpowiedz

     5 grudnia 2016 at 12:47

     Jesteś pewien? Na swojej stronie na FB nie było żadnego odniesienia co do walkowerów, w zasadzie większość kibiców z tej strony dowiedziała się o tej decyzji….Niech się odwołują!

     • kibic

      5 grudnia 2016 at 13:24

      Oczywiscie. Dzisiaj czytałem na Sportowym Tarnobrzegu wypowiedź Dariusza Dziedzica odnosnie odwołania juz złozyl jakies dokumenty w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>