Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Rozszerzenie Tarnobrzeskiej SSE pozwoli na nowe inwestycje

Styczeń 5, 2017 1:46 PM

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak wziął udział w przedstawieniu założeń i planowanych efektów inwestycji firmy Federal Mogul sp. z o.o. powstającej w Gorzycach. Nowe inwestycje przedsiębiorstwa są możliwe dzięki rozszerzeniu granic Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.

- Dzisiaj świętujemy kolejny etap w rozwoju Strefy, który będzie miał realne przełożenie na życie mieszkańców regionu. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym granice strefy tarnobrzeskiej, które weszło w życie 30 grudnia 2016 r., jej powierzchnia zwiększyła się do ponad 1 868,2 ha – powiedział wiceszef resortu rozwoju.

Do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN zostanie włączonych 87,6 ha gruntów publicznych zlokalizowanych w miastach: Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Przemyśl i w gminach: Wierzbica, Janów Lubelski, Białobrzegi oraz 37,3 ha gruntów prywatnych w miastach: Stalowa Wola, Radom i Białobrzegi, a także gminie Gorzyce.

NOWE INWESTYCJE W GORZYCACH, STALOWEJ WOLI, RADOMIU I BIAŁOBRZEGACH

Tarnobrzeska SSE została ustanowiona 9 września 1997 r. na terenach Nowej Dęby, Stalowej Woli, Staszowa i Tarnobrzega. Pierwotnie obszar strefy wynosił 609,0 ha, a prawie do końca 2016 roku obejmował on 1 743,3 ha.

Na nowo włączanych gruntach prywatnych będą realizowane inwestycje przez cztery spółki, tj.: Federal Mogul Gorzyce sp. z o.o. w gminie Gorzyce, Thoni Alutec sp. z o.o. w Stalowej Woli, QFG Food sp. z o.o. w Radomiu i Zbyszko Bojanowicz sp. z o.o. S.K.A. w Białobrzegach. Deklarowane efekty inwestycji to 241 nowych miejsc pracy i nakłady w wysokości prawie 421 mln zł.

W wyniku najnowszej zmiany granic Tarnobrzeskiej SSE w perspektywie kilku najbliższych lat może powstać w tej strefie łączne ponad 3,3 tys. nowych miejsc pracy (uwzględniając te, które mogą powstać w otocznie nowych inwestycji), zaś wartość zainwestowanego kapitału może osiągnąć 1,39 mld zł.

PLANOWANE INWESTYCJE W REGIONIE PO ZMIANACH GRANIC SSE

W województwie podkarpackim, w wyniku zmian granic funkcjonujących tam SSE, zainwestowanych zostanie około 1,6 mld zł. Natomiast liczba planowanych miejsc pracy może w najbliższych latach zwiększyć się od 13 000 do 18 000. M.in. W SSE EURO-PARK MIELEC 90 mln złotych chce zainwestować, firma MB Aerospace Rzeszów sp. z o.o., będąca czołowym dostawcą pierwszego szczebla precyzyjnych podzespołów do silników samolotowych i pochodnych od silników lotniczych.

-Pracujemy również nad nowymi zasadami funkcjonowania SSE, dzięki którym będę one jeszcze lepszym narzędziem wsparcia rozwoju gospodarczego regionu poprzez np. transfer know-how. SSE musi stać się narzędziem spójnej polityki inwestycyjnej, której celem jest inteligentne i skuteczne przyciąganie i wspieranie inwestycji w regionie – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Informacje o Federal Mogul Gorzyce sp. z o. o.

Federal Mogul Gorzyce sp. z o. o. jest częścią amerykańskiej korporacji Federal Mogul. Spółka jest producentem szerokiego asortymentu komponentów dla motoryzacji, przy czym kluczowym produktem spółki są tłoki do silników spalinowych.

Nowa inwestycja polega na kompleksowej rozbudowie istniejącego zakładu produkcyjnego umiejscowionego w Gorzycach, skutkującej znacznym zwiększeniem mocy produkcyjnych zakładu. Szacuje się, że w wyniku inwestycji wzrosną zdolności produkcyjne w zakresie tłoków o co najmniej 5%. Projekt zakłada zakup nowych linii do produkcji tłoków stalowych, także do samochodów osobowych. Uruchomienie produkcji tłoków stalowych będzie się wiązało z wdrożeniem rozwiązań technologicznych dotychczas niestosowanych w Polsce, a na świecie będących dopiero na etapie testów.

Tylko w samych Gorzycach firma Federal Mogul zainwestuje w ciągu najbliższych lat 260 mln złotych oraz utworzy kolejne 21 miejsc pracy. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 r. Warunkiem zezwolenia jest utrzymanie istniejących miejsc pracy na poziomie średniego zatrudnienia – 1503 etaty oraz utworzenie 21 nowych i utrzymanie ich przez 5 lat od utworzenia.

Informacje o Thoni Alutec Sp. z o.o.

W Stalowej Woli spółka Thoni Alutec Sp. z o.o. zainwestuje 35 mln złotych i utworzy co najmniej 140 nowych miejsc pracy. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec września 2019 r. Warunkiem zezwolenia jest utrzymanie istniejących miejsc pracy na poziomie średniego zatrudnienie w roku 2015 – 1242 etaty oraz utworzenie 140 nowych i utrzymanie ich przez 5 lat od utworzenia.

Thoni Alutec sp. z o.o. specjalizuje się w produkcji odlewów ze stopów aluminium w formach piaskowych oraz kokilach, wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Posiada dwa zakłady produkcyjne zlokalizowane w Stalowej Woli i w Nisku, objęte granicami tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Nowy projekt inwestycyjny ma na celu zwiększenie mocy produkcyjnych Thoni Alutec sp. z o.o. Polega m.in. na kompleksowej modernizacji hal produkcyjnych, w których prowadzony będzie proces obróbki metalu oraz proces wytwarzania małogabarytowych odlewów aluminiowych. Do zmodernizowanych hal produkcyjnych zostaną zakupione m.in. nowe obrabiarki, frezarki CNC, sprężarki, piece hartownicze, urządzenia kontrolno-pomiarowe, nowoczesne piece i linie odlewnicze, obróbcze centra numeryczne oraz maszyny niezbędne do badań nad wdrożeniem nowych technologii.

***
Jednym z priorytetów Ministerstwa Rozwoju jest budowanie wzrostu gospodarczego w oparciu o inwestycje krajowe i zagraniczne. Resort szacuje, że tylko w wyniku zmian granic Specjalnych Stref Ekonomicznych, które weszły w życie z końcem 2016 roku, łączna wartość inwestycji realizowanych w SSE zwiększy się w następnych latach o ponad 16 mld zł. Dzięki temu, w perspektywie kilku najbliższych lat, liczba miejsc pracy może zwiększyć się od 85 000 do 120 000.

Lepszy klimat inwestycyjny oraz bogatsza oferta dla potencjalnych inwestorów stanowią o sukcesie, tj. napływie kolejnych nowych inwestycji, a także tych polegających na rozbudowie i poszerzeniu działalności istniejących już firm. Z realizacją tych przedsięwzięć wiążą się nowe miejsca pracy, tworzone nie tylko bezpośrednio przez inwestorów, ale także powstające u kooperantów, podwykonawców i w szeroko pojętym otoczeniu biznesowym.

Celem podjętych działań jest trwałe zwiększenie stopy inwestycji w dłuższej perspektywie i przy większym wykorzystaniu środków krajowych. Inwestycje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych wpłyną korzystnie na rozkwit wszystkich dziedzin życia gospodarczego w danym regionie. Będą stanowiły impuls rozwojowy, który przełoży się na wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki.

Mówią:

Prezes ARP Tbg Maciej Ślęzak (mp3)

Prezes Zarządu Federal Mogul Adam Kępa (mp3)

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl (mp3)

Wójt Gorzyc Leszek Surdy (mp3)

Poseł PiS Rafał Weber (mp3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>