Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Odmulony i wyczyszczony staw w Parku Dzikowskim gotowy na przyjęcie mieszkańców (zdjęcia oraz video)

Styczeń 6, 2017 9:42 AM

Po zapomnianym i zaniedbanym stawie w dolnej części Parku Dzikowskiego nie ma już śladu. Dzięki działaniom tarnobrzeskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody zbiornik został odmulony i oczyszczony. Teraz ruch należy do przedstawicieli świata fauny i flory, którzy z pewnością na wiosnę pojawią się w zbiorniku.

Prace przy stawie odbyły się minionej jesieni. Termin prac wybrano nieprzypadkowo, bowiem o tej porze roku ingerencja w życie świata przyrody jest najmniejsza. – Jesień jest optymalnym czasem, wtedy wszystkie płazy, gady czy ptaki są już po okresie rozrodczym czy lęgowym – wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą24. Janusz Wepsięć, wiceprezes tarnobrzeskiego oddziału LOP. – Chcemy w ten sposób chronić gatunki żyjące w stawie, tj. traszkę grzebieniastą kumaka nizinnego, żabę moczarową i inne – dodaje.

Pielęgnacja stawu odbyła się w ramach zadania „Ochrona bioróżnorodności w Parku Dzikowskim”. To część dużego projektu, na realizację którego LOP otrzymał pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Co ważne w tym projekcie nie wymagano wkładu własnego. Konkurs który udało nam się wygrać zakłada bowiem 100 % dofinansowania – kontynuuje J. Wepsięć.

Oprócz prac przy stawie, w ramach projektu w parku pojawi się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, w skład której wejdzie 10 stylizowanych tablic informacyjnych oraz kilkadziesiąt małych tabliczek gatunkowych zamontowanych w obrębie najciekawszych okazów drzew i krzewów. Pielęgnacji i oznakowaniu poddana zostanie również aleja dereniowa rosnąca przy ul. Nadole. – To najstarsza udokumentowana w Polsce tego typu aleja, zachowana do czasów obecnych. Będziemy chcieli przywrócić jej świetność oraz opisać za pomocą tablicy informacyjnej – tłumaczy przyrodnik.

Koszt zadania obejmującego prace w Parku Dzikowskim to 24 tysiące zł. Kolejne inicjatywy realizowane w ramach konkursu obejmują już gminę Baranów Sandomierski. W ramach projektu „Szlakiem Pomników Przyrody w gminie Baranów Sandomierski” o wartości 20 tysięcy zł, wszystkie wiekowe drzewa zostaną oznaczone stylizowanymi tabliczkami tworząc tym samym ścieżkę przyrodniczą zaś w Durdach wybudowana zostanie altana z interaktywnymi grami przyrodniczymi, zaś w samym Baranowie wykonane zostaną nasadzenia drzew i krzewów za kwotę 10 tysięcy zł.

foto&video: Piotr Morawski

3 Responses to Tarnobrzeg: Odmulony i wyczyszczony staw w Parku Dzikowskim gotowy na przyjęcie mieszkańców (zdjęcia oraz video)

 1. Urzędnicy uczcie się Odpowiedz

  7 stycznia 2017 at 11:53

  Można tego typu prace przeprowadzić jesienią? Można! Można pozyskać zewnętrze fundusze na prace przyrodnicze nawet bez wkładu własnego? Można!

 2. mieszkaniec Odpowiedz

  7 stycznia 2017 at 12:57

  super !

 3. żaba Odpowiedz

  7 stycznia 2017 at 17:34

  Nasi urzędnicy nie wiedzieli pewnie nawet o istnieniu tego stawu. Są strasznie zapracowani skoro musieli wziąć na siebie kolejny etat zastępcy prezydenta. teraz to dopiero dostana nagrody :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>