Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy AC! Sprawdź, w jakich sytuacjach nie otrzymasz rekompensaty za szkodę

Styczeń 19, 2017 7:28 AM

Polisa autocasco kojarzona jest przez kierowców z solidną ochroną na wypadek powstałej szkody. Wydając spore środki pieniężne na zakup tego typu ubezpieczenia liczymy, że ubezpieczyciel wypłaci nam stosowną rekompensatę w każdej sytuacji. Niestety polisa AC obarczona jest sporą listą wyłączeń, które odbierają możliwość dochodzenia odszkodowania. Kiedy autocasco nie zabezpieczy nas na wypadek szkody? Oto kilka najpopularniejszych wyłączeń serwowanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

WYKLUCZENIA, KTÓRE ODBIORĄ CI PRAWO DO ODSZKODOWAŃ

Wielu kierowców nabywając pojazd decyduje się na zakup polisy ubezpieczeniowej AC, która w ich odczuciu ma ich chronić na wypadek wielu niefortunnych okoliczności. Mało z nich przed podpisaniem umowy zapoznaje się z zapisami wykluczającymi zawartymi w Ogólnych Warunkach Umowy. Niestety to skutkuje brakiem świadomości w zakresie sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić zapłaty roszczeń. Dochodzenie odszkodowań w takich sytuacjach graniczy z cudem, dlatego ku przestrodze prezentujemy najbardziej popularne wyłączenia serwowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe w OWU:

- jazda pod wpływem używek – alkohol, narkotyki, środki psychotropowe to używki, które odbierają możliwość dochodzenia odszkodowania w ramach polisy AC. To typowy zapis, który jest rygorystycznie przestrzegany przez wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

- niewielka wartość szkody – w polisę AC wpisana jest franszyza integralna, czyli udział własny ubezpieczeniowy zazwyczaj opiewa na kwoty ok. 500 zł. Co to oznacza dla nabywcy polisy? Jeśli szkoda będzie wyceniona na mniej, niż 500 zł to nie wypłaci odszkodowania. Warto też być wyczulonym na tzw. franszyzę redukcyjną, która polega na odejmowaniu jej wysokości od wartości szkody na pojeździe.

- naruszenie przepisów prawa – Towarzystwo Ubezpieczeniowe zastrzega sobie odmowę wypłaty odszkodowania w ramach polisy AC, jeśli kierowca naruszył w sposób rażący przepisy prawa np. przejazd skrzyżowania na czerwonym świetle. Ubezpieczyciel może też wypłacić odszkodowanie częściowe i zastosować przyczynienie się do powstania szkody. To oznacza, że poszkodowany otrzyma jedynie pewien procent odszkodowania od ubezpieczyciela.

- ucieczka z miejsca wypadku – posiadacz polisy AC, który zbiegnie z miejsca zdarzenia musi liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania.

- pozostawienie pojazdu z kluczykami w stacyjce – niestety, bardzo często dochodzi do kradzieży pojazdu w skutek pozostawienia kluczyków w stacyjce. Wystarczy, że wyjdziemy otworzyć garaż lub bramę wjazdową, a w tym czasie złodziej ukradnie nasz pojazd. Polisy AC posiadają stosowne wyłączenie na tego typu okoliczność. Dlatego dochodzenie odszkodowań w przypadku, takiej kradzieży nie będzie możliwe.

To tylko nieliczne wyłączenia zawierane w Ogólnych Warunkach Umowy. Decydując się na zakup polisy AC należy zawsze dokładnie zapoznawać się z zapisami tego typu dokumentów. Posiadanie takiej wiedzy może nas uchronić przed odmową wypłaty odszkodowania w przypadku zaistnienia szkody.

materiał partnera