Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Prezydent powołał komisję do spraw wód siarczkowych

Styczeń 26, 2017 11:57 AM

Prezydent Grzegorz Kiełb powołał stałą, opiniodawczo-doradczą komisję do spraw wykorzystania wód siarczkowych w Tarnobrzegu. Na czele komisji stanął radny Witold Zych, który wielokrotnie apelował o jej powstanie.

W skład komisji weszli także przedstawiciele urzędu: Anna Ferenc-Niezgoda, Paulina Długoń, Janusz Chabel, przedstawiciel Kopalni i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol” – Ryszard Czajkowski, przedstawiciel Kopalni Siarki Machów S.A. w likwidacji – Marek Szmuc oraz geolog Tomasz Burchard.

Zgodnie z prezydenckim zarządzeniem, przewodniczący komisji może zapraszać na posiedzenia komisji ekspertów z różnych dziedzin.

Komisja ws. wód siarczkowych ma inicjować działania związane z wykorzystaniem wód siarczkowych, w szczególności: wyznaczać kierunki zagospodarowania i wykorzystania wód siarczkowych, opracować koncepcję zagospodarowania i wykorzystania wód siarczkowych, opiniować uchwały Rady Miasta Tarnobrzega, poszukać możliwości finansowania itp.

O WODACH SIARCZKOWYCH PODCZAS SESJI

Wykorzystaniu wód leczniczych poświęcona była sesja Rady Miasta, która odbyła się w lutym 2016 r. – Tarnobrzeg powinien postawić na wody lecznicze, są te wody, jest potencjał i jest możliwość wykorzystania – podsumował wystąpienie podczas sesji RM Tarnobrzega Mariusz Socha, z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Lecznicze wody o których była mowa podczas dzisiejszej sesji to wody siarczkowe zbliżone właściwościami fizyko-chemicznymi do wód występujących w uzdrowisku Busko-Zdrój i mogą znaleźć zastosowanie w balneoterapii jako pomocne w leczeniu wielu schorzeń. Najkorzystniejsze warunki dla zlokalizowania ujęcia wód siarczkowych znajdują się w południowej części miasta, na obszarze rozciągającym się pomiędzy centrum miasta a Jeziorem Tarnobrzeskim – to część wniosków, płynących ze „Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Tarnobrzegu” – całość dostępna jest tutaj

Możliwości wykorzystania wód nie kwestionował żaden z radnych, problem dotyczy podmiotu, który miałby to zrealizować.

- To jest długa i kosztowna droga, która może przynieść duże korzyści ale są przypadki, które zakończyły się fiaskiem – mówił doktor Socha. – Koszt samej części podziemnej inwestycji, czyli wykonanie otworu wiertniczego to około 400 tysięcy złotych – kontynuował, dodając iż w takim przypadku miasto powinno przede wszystkim rozważać wykorzystanie preferencyjnych kredytów bankowych i środków europejskich.

- Ta analiza jednoznacznie nam wskazuje, że mamy korzystne warunki do budowy kompleksu leczniczo – rekreacyjnego – mówił radny Witold Zych, który w wykorzystaniu tego naturalnego bogactwa widzi impuls do rozwoju miasta.

- Czy drogi, czy chodniki czy właśnie myślenie o rozwoju, myślenie o przyszłości. To jest dylemat który tu się rozgrywa wśród radnych, i na pewno będzie się w dalszym ciągu rozgrywał. Tylko mam nadzieję, że ta analiza może szerzej otworzy oczy radnym i mam wielką nadzieję, nie będą już blokować jakiś inicjatyw związanych z wykorzystaniem wód siarczkowych dla dobra mieszkańców – kontynuował radny Zych.

O tym, że miasta nie stać na tak kosztowną inwestycję mówił przewodniczący Rady Miasta Kamil Kalinka. – Planowana budowa obwodnicy oznacza, że przez najbliższe trzy lata będziemy potrzebować na wkład własny w granicach około 8 mln zł. (…) W odniesieniu do rewitalizacji Jeziora Tarnobrzeskiego mamy przygotowany projekt o wartości 30 mln zł (…) oczywiście tu też będzie dofinansowanie ale wkład własny nas nie ominie (…). Następna sprawa to strefa ekonomiczna, która ostatnie lata rozwijała się bardzo kiepsko w okolicach Tarnobrzega (…) czy wielomilionowy projekt na termomodernizację budynków szkolnych – wyliczał przewodniczący Kalinka.

- Nie kwestionuję sensu wykorzystania wód siarczkowych w Tarnobrzegu, tylko uważam, że  miasto nie jest w stanie podjąć się tego typu zadania bez potężnego inwestora – dodał.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

źródło: własne, UM Tarnobrzeg

foto&video: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>