Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę. Czy poszkodowani mają szansę na odszkodowanie?

Luty 10, 2017 1:20 PM

Jazda na podwójnym gazie każdego roku staje się przyczyną wielu wypadków drogowych. Niestety pijani kierowcy narażają na obrażenia ciała, a nawet utratę życia wielu uczestników ruchu drogowego. Wysokie odszkodowanie jest szansą na zrekompensowaniu poszkodowanemu krzywdy, jaką wyrządził nietrzeźwy sprawca wypadku. Czy jednak poszkodowany w takim zdarzeniu drogowym ma prawo do dochodzenia odszkodowania? Kto wypłaci środki pieniężne, gdy sprawca był pod wpływem alkoholu?

WYPADEK POD WPŁYWEM ALKOHOLU, A OCHRONA UBEZPIECZENIOWA

Bezmyślność kierowców, którzy po spożyciu alkoholu wsiadają za kierownicę nie zna granic. Obserwując statystyki policyjne możemy zauważyć, że kampanie w tym zakresie prowadzone w mediach nadal nie docierają skutecznie do świadomości wielu kierowców. Siadając za kierownicę po spożyciu alkoholu musimy spodziewać się mandatu karnego, utraty prawa jazdy, a nawet kary więzienia. Co jednak kiedy pijany kierowca doprowadzi do wypadku? Zazwyczaj po feralnym zdarzeniu drogowym kierowca nie musi obawiać się konsekwencji finansowych, gdyż nabywając polisę OC jest chroniony przed odpowiedzialnością. Będąc pod wpływem alkoholu nie mamy, jednak szans skorzystania z tej ochrony, gdyż każde ubezpieczenie posiada wyłączenie na taką okoliczność. Wystarczy, że badanie alkomatem wykryje u sprawcy, choć niewielkie ilości alkoholu z automatu są podstawą do odebrania ochrony ubezpieczeniowej.

KTO WYPŁACI NALEŻNE ROSZCZENIA POSZKODOWANYM W WYPADKU?

Osoby, które ucierpiały w wypadku, którego sprawcą był nietrzeźwy kierowcą mają prawo wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, u którego zakupił on polisę OC. Ubezpieczyciel przeprowadzi standardową procedurę odszkodowawczą, by po wypłacie świadczeń wystąpić o zwrot tych środków bezpośrednio do pijanego sprawcy. Dla poszkodowanych w tej sytuacji ścieżka odszkodowawcza pozostaje bez zmian. Dochodzenie odszkodowań jest nadal możliwe i obejmuje przewidziany prawem katalog świadczeń.

Zdarza się jednak, że feralny sprawca nie posiada polisy OC. W takiej sytuacji poszkodowani mają prawo wystąpić o wypłatę roszczeń do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który zrealizuje należne świadczenia, a później wystąpi o ich zwrot do sprawcy zdarzenia. Podsumowując pijany sprawca wypadku z własnej kieszeni będzie zobowiązany do pokrycia m. in. kosztów naprawy pojazdu, kosztów leczenia poszkodowanych, zadośćuczynienia za ból i cierpienie dla poszkodowanych, renty za utracone zarobki lub brak możliwości powrotu do pracy. Gdy wypadek doprowadził do śmierci poszkodowanego sprawca będzie zobowiązany do wypłaty rodzinie poszkodowanego renty alimentacyjnej i wysokiego odszkodowania. Prawo jest bezwzględne dla osób, które bezmyślnie wsiadają do pojazdu po spożyciu alkoholu. Każdy kierowca powinien być świadomy dotkliwych konsekwencji prawnych i finansowych, jakie niesie jazda po pijanemu.

materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>