Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

PIT emeryta

Luty 24, 2017 11:20 AM

Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, dzieło czy zlecenie oraz prowadzących działalność gospodarczą. Z urzędem skarbowym muszą również rozliczyć się emeryci i renciści pobierający świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Jednak nie muszą oni samodzielnie wypełniać formularza PIT emeryta, najczęściej robi to za nich instytucja wypłacająca świadczenia emerytalne i rentowe.

Rozliczenie PIT emeryta, za pośrednictwem organu emerytalnego lub rentowego, jest możliwe jednak tylko wtedy, kiedy świadczeniobiorca  nie uzyskiwał żadnych dodatkowych dochodów niż emerytura, bądź renta. ZUS po zakończonym roku podatkowym ma obowiązek przesłania wszystkim osobom pobierającym rentę lub emeryturę PIT 40A. Taki sam druk wysyła również do właściwego dla miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy urzędu skarbowego. Jeśli podatnicy (w tym przypadku emeryci i renciści) nie chcą skorzystać z ulg podatkowych, mogą uznać, że są rozliczeni z fiskusem i nie mają obowiązku składania żadnych dodatkowych dokumentów. Są jednak sytuacje, w których emeryci i renciści muszą samodzielnie rozliczyć się z fiskusem. Ma to miejsce wtedy, gdy osoba pobierająca emeryturę chce skorzystać z przysługujących jej ulg podatkowych, np. na darowizny, na internet albo na leki (ulga dostępna dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności),oraz przekazać 1%swojego podatku na działalność wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.  W takim przypadku właściwym do wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym jest   formularz PIT 37 wraz z załącznikiem PIT-0, w którym podatnik wskaże ulgi, z których chce w rozliczeniu rocznym skorzystać.

Drugim takim przypadkiem jest sytuacja, kiedy podatnik przez kilka miesięcy w  roku pobiera wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę a przez kolejne miesiące pobiera emeryturę, bądź rentę. Wówczas pracodawca wystawia podatnikowi PIT 11, natomiast organ wypłacający emeryturę lub rentę (najczęściej jest to Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS) wystawia druk PIT 11. Podobnie jest w sytuacji gdy emeryt bądź rencista w ciągu roku dorabiał parę groszy, np.pracując na pół etatu. Zarobione pieniądze musi wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.  Wypełnia PIT 37  i opodatkowuje łącznie dochody ze wszystkich źródeł, wliczając emeryturę  lub rentę  z ZUS, czy KRUS. Należy pamiętać, że PIT emeryta, który rozlicza samodzielnie na druku PIT 37  można również rozliczyć przez Internet. To bardzo ważne, ponieważ wybór takiej formy oszczędza czas i można wysłać deklarację nie wychodząc z domu. W internecie bez problemu można znaleźć portal podatkowy na którym znajduje się bezpłatny program do internetowego rozliczenia podatku. Osoba korzystająca z tej formy rozliczenia się z urzędem skarbowym nie musi znać się na zawiłościach przepisów podatkowych. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, program sam wybierze właściwy formularz PIT emeryta z odpowiednim załącznikiem oraz poprowadzi krok po kroku, przez wszystkie etapy do szczęśliwego zakończenia i wysłania formularza w wersji elektronicznej bądź wydrukowania wypełnionego PIT, który będzie gotowy do przesłania lub dostarczenia bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną PITax.pl Łatwe podatki oferującą nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych jest organizacją pożytku publicznego niosącą pomoc innym organizacjom. W ramach projektu wsparcia organizacji w zbiórce 1% podatku IWOP udostępnił organizacjom system PITax.pl Łatwe podatki do swobodnego użytku jako narzędzia wspomagającego zbiórkę funduszy na rzecz trzeciego sektora.

materiał partnera