Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Nadleśnictwo nie radzi sobie z problemem śmieci w Zwierzyńcu? Las posprzątają ochotnicy

Marzec 14, 2017 6:58 PM

Nie od dziś wiadomo, że niektórzy ludzie traktują las jako wysypisko śmieci. Z zalegającymi w Zwierzyńcu odpadami postanowił zrobić porządek UKS Siedleszczany, organizując w sobotę 18. marca akcję sprzątania, w ramach obchodzonego trzy dni później Międzynarodowego Dnia Lasu.

Ta cenna inicjatywa pod hasłem „Zwierzyniec – posprzątamy las bo tu trenujemy” jest spontanicznym działaniem, do którego przyłączyć się może każdy, zarówno organizacje czy stowarzyszenia, jak również osoby prywatne.

Wielkie sprzątanie rozpocznie się o godzinie 14 w okolicy miejsca piknikowego obok leśniczówki, szczegóły na temat akcji można znaleźć tutaj

KTO ODPOWIADA ZA USUWANIE ŚMIECI Z LASU?

Za „zachowanie czystości” w Zwierzyńcu odpowiada organ zarządzający czyli Nadleśnictwo Nowa Dęba, które oceniając swoje działania na tym terenie, stoi na stanowisku iż „Nie ma w Polsce podmiotu lepiej wypełniającego misję dbania o majątek Skarbu Państwa niż w obecnej strukturze Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w zarządzie Nadleśnictwa Nowa Dęba. Jako jednostka samofinansująca się jest w stanie pokryć koszty wszystkich prac, które muszą zostać prowadzone w obrębie lasu poddanego wieloletniej presji człowieka” – cytat pochodzi z pisma nadesłanego do naszej redakcji.

Prace prowadzone przez Nadleśnictwo w Zwierzyńcu wyszczególnione w piśmie, to pielęgnacja lasu czyli wycinka, odnawianie lasu czyli nasadzenia, ochrona, utrzymanie infrastruktury leśnej, turystycznej oraz płacenia podatków za grunty leśne i rolne.

Spacerując po lesie w Zwierzyńcu, bez trudu zobaczymy efekty pracy Nadleśnictwa w zakresie „pielęgnacji”. A jak wygląda sprawa śmieci? „Stałe zaśmiecanie Lasu w Zwierzyńcu jest dużym obciążeniem finansowym dla nadleśnictwa„– przyznaje nadleśniczy Kazimierz Kopeć, w piśmie nadesłanym do naszej redakcji.

DOBRZE OPŁACANI PRACOWNICY LASÓW PAŃSTWOWYCH

Nie posiadamy danych dotyczących wielkości zysków uzyskiwanych przez Nadleśnictwo na tym terenie, warto jednak pamiętać iż fundamentem ekonomicznym Lasów Państwowych jest zasada samofinansowania czyli PGL LP przeznacza wygospodarowane środki na własne potrzeby, płacąc właścicielowi (państwo) daninę w wysokość zaledwie 2 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży drewna.

Lasy Państwowe zarządzają 7 mln hektarów lasów, należących do Skarbu Państwa, czyli do wszystkich obywateli. Dzięki temu możemy zbierać w lesie grzyby czy jagody, jednak do gigantycznego majątku, głównie w drewnie i zwierzynie dostęp ma tylko spółka, w której pracuje ponad 25,3 tys. nieźle lub świetnie opłacanych osób. Jak podaje portal Forsal.pl średnie wynagrodzenie w Lasach Państwowych wynosi 7,2 tysiące zł. Pensje zwykłych leśniczych mieszczą się w widełkach 7-9 tys. zł brutto, ale sam nadleśniczy może zarabiać nawet 18 tys. zł brutto.

Wysokie pensje to nie jedyna zaleta pracy w Lasach Państwowych. Pracownikom przysługują też  dodatki  w tym deputat opałowy wypłacany w naturze lub ekwiwalencie pieniężnym w wysokości 170 zł. Osobom zatrudnionym na stanowisku leśniczego i nadleśniczego przysługuje prawo do mieszkania, leśnicy patrolujący lasy własnymi samochodami otrzymują również zwrot kosztów paliwa.

KONTENER NA ŚMIECIE, RĘKAWICZKI I DREWNO DLA OCHOTNIKÓW

Cenną inicjatywę stowarzyszenia z Siedleszczan, Nadleśnictwo Nowa Dęba wesprze dostarczając rękawiczki ochronne, kontener do składowania zebranych śmieci oraz pomoc pracowników nadleśnictwa przy zwożeniu worków z terenu lasu. Kontener zostanie wywieziony i opróżniony na koszt nadleśnictwa. Zapewnione zostanie także drewno na ognisko. Z kolei worki na śmiecie zapewnia tarnobrzeski magistrat i sieć marketów spożywczych SPAR.

5 Responses to Nadleśnictwo nie radzi sobie z problemem śmieci w Zwierzyńcu? Las posprzątają ochotnicy

 1. Falcon Odpowiedz

  14 marca 2017 at 20:12

  Od sprzątania lasu po bezmyślnych dorosłych są ochotnicy lub dzieci ze szkół w ramach akcji sprzątanie świata. Jak im nie wstyd wozić śmieci do lasu lub bezmyślnie rzucać butelki, puszki itp gdzie popadnie.

 2. Kazik Odpowiedz

  14 marca 2017 at 20:21

  Brawa dla stowarzyszenia z Siedleszczan, oni widzą a właściciel lasu już nie? Choć nie powinno się chyba wyręczać tych co biorą za utrzymanie czystości w lesie pieniądze. Z drugiej strony, skoro właściciel nie sprząta lub nie upilnuje

 3. Jacek Odpowiedz

  15 marca 2017 at 15:03

  …widać, że nie wszyscy zrozumieli sens tej akcji.
  Jest to akcja spontaniczna osób, które korzystają z dobrodziejstwa Zwierzyńca, akcja zainicjowana przez koleżankę Dorotę Rejman, która „skrzyknęła” środowisko nordic walking oraz biegaczy, którzy bardzo często trenują w Zwierzyńcu i widzą jak „nie-nasi” zanieczyszczają las, widać to zwłaszcza po weekendzie, kiedy to dziwni ludkowie urządzają sobie biesiady po których zostawiają mnóstwo śmieci i niszczą altany i ławki znajdujące się w lesie… Przyłączamy się do tej super akcji z tego powodu aby wytknąć tym co zaśmiecają Nasz Zwierzyniec i zwrócić uwagę mieszkańcom aby napiętnowali takie zachowania.
  Przykre jest, że pewne osoby uprawiają swoją dziwną politykę używając do tego takie akcje…
  Nadleśnictwo Nowa Dęba włączyło się do akcji na naszą prośbę (nie uważam, że coś robimy za nich. Widać pewne osoby nie mają odruchów do takich działań na rzecz swoją i innych, a tylko wytykają i krytykują)
  Dodam, jeszcze raz akcja ma charakter spontaniczny i mamy mało czasu na pewne formalne załatwienie spraw. Zaangażowało się kilka osób, że spróbują coś zorganizować/załatwić, komuś udało się pozyskać worki na śmiecie od Urzędu Miasta i od prywatnej firmy Spar, brakowało nam jeszcze rękawiczek i tu przyszło z pomocą Nadleśnictwo, które również zaproponowało, że dostarczy drzewo na ognisko, które zostało zaplanowane po zakończeniu sprzątania.

 4. grzybiarz Odpowiedz

  16 marca 2017 at 15:14

  NADLESNICTWU NIE PRZESZKADZAJA SMIECI PRZY PRODUKCJI DREWNA NA DESKI I OPAL. JAK SIE MIESZKANCOM SMIETNIK NIE PODOBA TO NIECH SOBIE POSPRZATAJA

 5. 2% koń by się uśmiał Odpowiedz

  19 marca 2017 at 10:56

  Redakcja pokazała jakby nadleśnictwo od lat płaciło do budżetu państwa te śmieszne 2% a faktem jest, że płaci dopiero od 2016 roku. Wcześniej praktycznie wszystkie zyski przejadała o czym Najwyższa Izba Kontroli wielokrotnie informowała. Cytat: „fundamentem ekonomicznym Lasów Państwowych jest zasada samofinansowania czyli PGL LP przeznacza wygospodarowane środki na własne potrzeby, płacąc właścicielowi (państwo) daninę w wysokość zaledwie 2 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży drewna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>