Tarnobrzeg: Przedstawiciele Banku Światowego z wizytą na wałach wiślanych

Trwa misja Banku Światowego w Polsce, a jednym z jej etapów był Tarnobrzeg. Przedstawiciele Banku chcieli zobaczyć jak Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje inwestycje na terenie Tarnobrzega.

Chodzi o tzw. zadania „Wisła etap 1”, w ramach Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły współfinansowanego ze środków Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy. Współorganizatorem spotkania był Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

W pierwszej fazie spotkania wspólnie z Przedstawicielami Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Biur Koordynacji Projektu we Wrocławiu i w Krakowie, oraz przedstawicieli Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie dokonano wizji w terenie. Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z trwającymi od stycznia br. robotami budowlanymi polegającymi na podwyższeniu i wykonaniu zabezpieczenia przeciwfiltracyjnego na ok. 10 km prawostronnego obwałowania Wisły.

„WISŁA ETAP 2” W 2018 ROKU

Kolejną część spotkania stanowiła konferencja, która odbyła się na Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu. Przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego zaznaczyli, że realizowane przedsięwzięcie „Wisła etap 1”, wraz z dwoma innymi inwestycjami: Wisła Etap 2” oraz „San III”, na które zabezpieczono środki finansowe, są dla Województwa Podkarpackiego zadaniami strategicznymi z punktu widzenia celu zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej. Rozbudowę kolejnych 16 km prawostronnego wału Wisły do granicy z województwem lubelskim w ramach zadania „Wisła Etap 2”, oraz 4,5 km lewego wału Sanu w ramach zadania San III zaplanowano w 2018r.

– Chcę podkreślić, jak ważna jest dla Województwa Podkarpackiego realizacja zadań w ramach Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. Nie ulega wątpliwości, że ujęte na dzień dzisiejszy w ramach Projektu zadania: Wisła – etap 1, Wisła Etap 2 oraz San III są zadaniami strategicznymi z punktu widzenia celu zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej terenów znajdujących się wzdłuż prawostronnej części doliny rzeki Wisły. Jak ważne jest zabezpieczenie tych miejsc nikogo nie trzeba przekonywać. Cieszymy się, że w tej strategicznej inwestycji mamy wsparcie Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy – mówił podczas konferencji w zamku członek zarządu Lucjan Kuźniar.

Realizacja wszystkich przedsięwzięć pozwoli podwyższyć obecny standard jakościowy systemu ochrony przeciwpowodziowej województwa podkarpackiego, a przede wszystkim zapewnić ochronę przed powodzią dla obszaru niemal 10 tys. ha zamieszkałego przez ok. 27 tysięcy osób.

tekst: Tomasz Leyko/rzecznik prasowy UMWP
foto: Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
apoco
7 lat temu

Kalinka powiedział że Prezydent Kiełb nie zaszczycił gości swoją obecnością, nooooooo elegancko

mieszkaniec
7 lat temu

Jak widać PGK nie potrafi stanąć tam gdzie być powinien. Ma obowiązek reprezentować miasto czyli nas. Wobec tego jego teź nikt jak powaźnego włodarza nie traktuje. Przykre lecz prawdziwe.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content