Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Baranów Sandomierski: Zainaugurowano program „Aktywny senior”

Kwiecień 6, 2017 2:24 PM

Będą malować, śpiewać, gotować, żeglować, grać… Baranowscy seniorzy wezmą udział w projekcie Stowarzyszenia Tor Rozwoju w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

Na początek zasadzono zielone rośliny – symbol wiosny i rodzących się nowych możliwości oraz początek przygody! 40 seniorów będzie bowiem korzystać z wielu atrakcyjnych zajęć, spotkań, wycieczek, imprez integracyjnych, które przygotowano w ramach projektu. Stowarzyszenie Tor Rozwoju pozyskało na ten cel fundusze z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Taki program dla osób w wieku 60+ na terenie gminy realizowany jest po raz kolejny.

- Podczas pierwszej edycji trudno było znaleźć uczestników – mówił podczas inauguracji burmistrz Marek Mazur – a teraz zabrakło miejsc, tylu było chętnych. To oznacza, że takie działania są potrzebne. Cieszę się, że mamy aktywnych mieszkańców w każdym wieku, którzy chcą działać i rozwijać swoje pasje.

W wyniku przeprowadzonego naboru powstały dwie grupy: w Baranowie Sandomierskim i Skopaniu. Okazało się, że program będzie bardzo sfeminizowany, bo uczestniczą w nim wyłącznie panie, i to zarówno jako uczestniczki, jak i wolontariuszki. W obu miejscach odbyły się już spotkania informacyjne i inaugurujące projekt oraz ruszają pierwsze warsztaty. Na początek będzie to rękodzieło – jeszcze przed Wielkanocą uczestniczki wykonają świąteczne palmy i ozdoby.

W dalszej części projektu odbędą się zajęcia z rękodzieła współczesnego, ruchowe, malarskie, teatralne, wokalne i kulinarne. W planie są także imprezy integracyjne: grillowanie, żeglowanie, wyjazd do teatru, Dzień Seniora, wystawa prac. Wszystkie te aktywności są bezpłatne i zaplanowano je do końca roku.

W projekcie uczestniczą także młodzi wolontariusze, ponieważ założenie jest takie, by integrować pokolenia, uczyć się od siebie nawzajem, zbliżać do siebie młodszych i starszych. Młodzież także bardzo chętnie przyłączyła się do projektu, wzięła udział w szkoleniu, aktywnie uczestniczyła także w przygotowaniach do pierwszego spotkania.

- Liczymy na to, że wszyscy będą czerpać dużo satysfakcji z realizacji projektu – mówi prezes stowarzyszenia Piotr Ruła – Mam nadzieję, że wszyscy się od siebie czegoś nauczymy, ale także że będziemy się dobrze bawić.

Projekt „Aktywny Senior w Gminie Baranów Sandomierski” jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Rd

One Response to Baranów Sandomierski: Zainaugurowano program „Aktywny senior”

  1. dziadi Odpowiedz

    7 kwietnia 2017 at 08:23

    Największy Dziad z Baranowa Sandomierskiego czyli obecnie panujący Burmistrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>