Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: „Czarno-białe” – biżuteria Piotra Szwieca, w Muzeum Historycznym

Kwiecień 6, 2017 2:50 PM

Do końca kwietnia br., w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega (Zamek Tarnowskich w Dzikowie) można oglądać wystawę biżuterii Piotra Szwieca.

Biżuteria Piotra Szwieca nawiązuje do najwcześniejszych jej form, pokazując że w tej dziedzinie sztuki „wszystko już było”. To co najbardziej znamionuje jego kolekcję to klasyczna forma i wyjątkowa treść obiektów. Poprzez formę, autor nawiązuje do tradycyjnych technologii i wzornictwa, opartych głównie o sztukę pierwotną i ludową. Natomiast treść czyli materia, która wypełnia myśl (projekt) artysty, to połączenie naturalnego kamienia i drewna ze srebrem. O ile srebro jest jednym z najczęściej występujących w biżuterii materiałów, to pomysł z wykorzystaniem czarnego dębu jest nowatorski.

Drewno to jest wyjątkowe, gdyż zawiera w sobie podwójną historię; swojego życia oraz losów ziemi w jakiej przeleżał setki lat. Zawarty w nim czas uszlachetnił, ten zwykły przecież materiał, nadając mu znamiona wyjątkowości.

Piotr Szwiec – profesor nadzwyczajny, prorektor w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom uzyskał w 1997 r. Studiował architekturę wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Obecnie jest prorektorem ds. studenckich w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W latach 2012 – 2016 był prodziekanem Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa.

Prowadzi Pracownię Projektowania Struktur Krajobrazu Regionalnego w Katedrze Bioniki. W latach 2010 – 2012 był kierownikiem Zakładu Architektury Wnętrz i Rzeźby na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie prowadził Pracownię Projektowania Wnętrz. Zajmuje się projektowaniem, rysunkiem, malarstwem, rzeźbą i działaniami przestrzennymi. Autor kilkunastu stałych i czasowych realizacji w przestrzeniach publicznych, projektów architektonicznych, form przestrzennych, projektów wzorniczych, mebli oraz wnętrz.

foto&info: MHmT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>