Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Baranów Sandomierski: Wybrano najpiękniejszą i najwyższą palmę (fotoreportaż)

Kwiecień 9, 2017 10:32 PM

Już po raz siódmy mieszkańcy gminy Baranów Sandomierski mogli wziąć udział w konkursie na „Najpiękniejszą i najwyższą palma wielkanocna”. Gospodarzem tegorocznej edycji konkursu była parafia w Woli Baranowskiej.

Konkurs ma na celu nie tylko kultywowanie tradycji samodzielnego przygotowania palm wielkanocnych ale również przekazywania młodszym pokoleniom technik ich wykonania. W swojej ocenie jury kładzie nacisk to, by palmy zostały wykonane z naturalnych materiałów , w przypadku użycia sztucznych ozdób, ocena jest obniżana.

W Niedzielę Palmową uczestnicy konkursu przemaszerowali barwnym korowodem do kościoła w Woli Baranowskiej, po mszy zaś, w Domu Ludowym nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

NIEDZIELA PALMOWA

Niedziela Palmowa to dzień upamiętniający przybycie Jezusa do Jerozolimy. Jak podają wszyscy czterej ewangeliści było to przybycie uroczyste i triumfalne. Wjeżdżającego Chrystusa witały tłumy z okrzykiem “Hosanna Synowi Dawida”

Po wjeździe do miasta Jezus przepędził kupczących ze świątyni (wg. Św.Mateusza) i uzdrowił chorych co wywołało gniew kapłanów. (Według Ewangelii Św. Marka przepędzenie kupców miało miejsce następnego dnia.)

ZWYCZAJE, TRADYCJE, OBRZĘDY, LITURGIA

Pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia to jednocześnie dzień radosnych procesji palmowych upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy ale również dzień rozpoczynający tydzień żałoby i zadumy nad śmiercią Chrystusa. Liturgia składa się z kilku części. Porannej Mszy Świętej, podczas której święci się palmy (stąd nazwa święta).

Po mszy następuje uroczysta procesja palmowa na wzór IV wiecznych procesji jerozolimskich. Niedzielny wieczór to już okres zadumy i wyciszenia, podczas której odbywają się czytania fragmentów Ewangelii związanych z ostatnimi dniami życia Jezusa Chrystusa.

O ile zwyczaj procesji palmowych pochodzi z początków IV wieku naszej ery, o tyle święcenie palm to tradycja młodsza – pierwsze wzmianki wskazują, że pochodzi z XIw. Poświęcone palmy powinny być przechowywane przez prawie cały rok, aż do spalenia w Środę Popielcową.

Z Palmową Niedzielą związane są także małopolskie tzw. “Pucheronki”. W tym dniu przebrani żacy kwestowali po domach, śpiewając i składając życzenia. Zwyczaj ten przetrwał do naszych czasów w niektórych podkrakowskich wsiach. W czasach Zygmunta III poprzebierane za postaci z Ewangelii trupy aktorskie odgrywały we wsiach i miastach sceny z życia Jezusa.

foto: Tomasz Młyniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>