Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Uczczono pamięć ppłk. Kazimierza Bogacza „Bławata” (fotoreportaż)

Kwiecień 10, 2017 5:31 PM

Pamięci ppłk. Kazimierza Bogacza ps. Bławat, poświęcona była wczorajsza uroczystość, która odbyła się przed budynkiem dawnego ubeckiego więzienia w Tarnobrzegu. Głównymi organizatorami wydarzenia byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

W uroczystości, w trakcie której hołd oddano również katyńczykowi mjr. Michałowi Szydełce oraz mieszkańcom miasta pomordowanym przez Niemców w latach 1939-1944, uczestniczył m.in. brat „Bławata” Ludwik Bogacz, również członek antykomunistycznego podziemia.

Po okolicznościowym wystąpieniu Dariusza Bożka, nauczyciela historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, program artystyczny zaprezentowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

Wczorajsze obchody były częścią projektu realizowanego przez Sejm Dzieci i Młodzieży.

W SŁUŻBIE DLA OJCZYZNY

Płk. Kazimierz Bogacz urodził się w Ocicach 28 marca 1914 roku. Gdy wybuchła wojna wraz z innymi żołnierzami został skierowany na front. W 1943 roku został szefem Kierownictwa Dywersji AK Obwodu Tarnobrzeg. Rok później w październiku grupa jego żołnierzy została rozbita, a 15 podkomendnych trafiło do więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnobrzegu.

Kazimierz Bogacz zdołał uciec przed aresztowaniem. Miesiąc później uzbrojony jedynie w pistolet rozbił więzienie i uwolnił wszystkich swoich żołnierzy, którzy mieli zostać wywiezieni na Sybir. Kilka lat później sam dwukrotnie trafił do więzienia. Na wolność wyszedł dopiero w 1953 roku. W latach 1957 – 2011 mieszkał w Nowej Dębie, której został „Honorowym Obywatelem”. Swoje przeżycia Kazimierz Bogacz opisał w książce ‘W służbie dla ojczyzny”.

Płk. Kazimierz Bogacz zmarł w Bielsku Białej, 11. listopada 2015 roku, w 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeżył 101 lat. Został pochowany na cmentarzu w Nowej Dębie.

foto: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>