Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tradycyjne „Bziuki” uświetniły Wigilię Paschalną w Koprzywnicy (fotoreportaż)

Kwiecień 16, 2017 11:29 AM

Mieszkańcy Koprzywnicy w powiecie sandomierskim już w sobotę powitali Zmartwychwstałego Chrystusa. Po wieczornej mszy rezurekcyjnej odbyła się uroczysta procesja wokół świątyni, której towarzyszyły tradycyjne koprzywnickie „bziuki”. W niezwykłym widowisku biorą udział strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Koprzywnicki zwyczaj bziukania ma kilka wieków, dokładnie nie wiadomo, skąd się wywodzi. Może wywodzić się z czasów powstania styczniowego. Wówczas władze carskie zabroniły świętowania Zmartwychwstania Chrystusa. Pomysł, aby strażacy nabierali nafty w usta i wydmuchiwali ją na płonące pochodnie, mógł być sposobem na ciche świętowanie.

Podobnego zwyczaju prawdopodobnie nie ma nigdzie indziej w Polsce. Nazwa „bziukanie” wzięła się od specyficznego odgłosu, jaki towarzyszy wydmuchiwaniu nafty na płonące pochodnie. Często słupy ognia, które sprawiają wrażenie, jak gdyby wydostawały się z ust strażaków, mają wysokość nawet kilku metrów. W ten sposób strażacy „niosą światło, by oświetlać drogę Chrystusowi”.

foto: Sebastian Dudek/www.highenough.pl

2 Responses to Tradycyjne „Bziuki” uświetniły Wigilię Paschalną w Koprzywnicy (fotoreportaż)

  1. adam Odpowiedz

    16 kwietnia 2017 at 18:37

    Fajna tradycja – godna propagowania

  2. FazZi Odpowiedz

    19 kwietnia 2017 at 21:51

    Oryginalne i unikatowa tradycja. W tym roku dron mnie pokonał ;) ale też mam jakieś video :) które będzie na YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>