Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Jakie warunki musi spełniać kandydat na opiekuna osoby starszej

Czerwiec 6, 2017 6:58 PM

Sytuacja na rynku pracy nie jest przychylna dla osób poszukujących zatrudnienia. Nadal w większości zakątków Polski o zdobycie dobrze płatnego zatrudnienia jest bardzo trudno. Nic też dziwnego, że praca dla opiekunek w Niemczech cieszy się stale rosnącą popularnością. Mnogość ofert pracy nie świadczy, jednak że jest to zatrudnienie idealne dla każdego. Jakie kwalifikacje powinna posiadać idealna opiekunka? Na to pytanie odpowiemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Firmy oferujące zatrudnienie, a wymagania dla kandydatów

Praca na stanowisku opiekunki osoby starszej jest niezwykle wymagającym i odpowiedzialnym zajęciem. Seniorzy wymagają stałej pomocy przy wykonywaniu nawet bardzo podstawowych czynności dnia codziennego, dlatego kandydat na opiekuna musi spełnić szereg wymagań, a wśród nich:

- znajomość języka – w zależności od firmy pośredniczącej wymagania odnośnie poziomu znajomości są różne. Co do zasady opiekunka powinna znać język niemiecki na poziomie podstawowym lub komunikatywnym. Wiele firm oferuje atrakcyjne szkolenia dla kandydatek na opiekunki, które pozwalają szybko i przystępnie zdobyć umiejętności językowe.

- doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub chorą – w świadczeniu usług opiekuńczych bardzo istotne jest posiadanie doświadczenia w opiece nad osobą starszą. Warto podkreślić, że nie musi to być doświadczenie zawodowe. Wiele osób chcących podjąć zatrudnienie w tym fachu posiada doświadczenie w opiece nad własnym starszym członkiem rodziny. Taka praktyka jest niezwykle cenna. Dobrym pomysłem na zdobycie kwalifikacji jest też kurs opiekuna osoby starszej. To bardzo przystępne szkolenia, które umożliwiają zdobycie praktycznych umiejętności w podstawowych czynnościach w obrębie opieki nad seniorem. Osoby chcące pracować na stanowisku opiekunki mogą też zdobyć doświadczenie odbywając wolontariat np. w hospicjum.

- wiedza medyczna – opiekunki muszą posiadać podstawową wiedzę medyczną, która umożliwi im opiekowanie się seniorem. Warto poznać najpopularniejsze schorzenia z jakimi borykają się osoby starsze. Taką wiedzę można pozyskać odbywając kurs opiekuna osoby starszej, gdzie w formie przystępnego wykładu zawsze są omawiane najpopularniejsze choroby, z jakimi zmagają się seniorzy.

- cechy interpersonalne: empatia, cierpliwość, życzliwość – pamiętajmy, że opieka to praca z drugim człowiek, często chorym. Bardzo istotne jest, by opiekunka była odporna na stres i posiadała duże pokłady życzliwości i cierpliwości. Gwarantujemy, że posiadanie takich cech interpersonalnych jest niezbędne, by praca upływała w dobrej i komfortowej atmosferze.

- stan zdrowia pozwalający na pracę w ruchu – kandydaci na opiekuna osoby starszej muszą cieszyć się dobrym zdrowiem. Praca na tym stanowisku bywa bardzo wymagająca, dlatego opiekun nie może sam cierpieć na ciężkie choroby.

To podstawowe wymagania, jakie musi spełnić idealny kandydat na opiekuna osoby starszej. Pamiętajmy, że każda firma oferująca zatrudnienie ma swój własny kanon idealnego pracownika, według którego prowadzona jest rekrutacja.

materiał partnera