Tarnobrzeg: Kolejnych stu lat dla Katarzyny Pawłowskiej!

Jubileusz 100-lecia urodzin obchodziła Katarzyna Pawłowska – Honorowa Obywatelka naszego miasta, odkrywczyni złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. Z tej okazji z życzeniami do Warszawy udała się delegacja miasta. Tarnobrzeg reprezentował sekretarz Przemysław Rękas i przewodniczący Rady Miasta Dariusz Bożek.

Szacownej jubilatce wręczony został okolicznościowy grawerton z najlepszymi życzeniami od władz miasta oraz kosz kwiatów. O honorowej tarnobrzeżance pamiętała także premier rządu RP Beata Szydło, która na jej ręce przesłała uroczysty List Gratulacyjny.

Pani Katarzyna, żona prof. Stanisława Pawłowskiego – odkrywcy siarki oraz ojca rozkwitu naszego miasta, mieszka obecnie przy warszawskim Państwowym Instytucie Geologicznym. Podczas urodzinowego spotkania radośnie przyznała, że miała nadzieję, iż mieszkańcy Tarnobrzega o niej nie zapomnieli i nie zawiodła się. Sama wiele myśli o Tarnobrzegu i miło wspomina swój pobyt z mężem w naszym mieście. Ciągle uważa, że Tarnobrzeg, zaraz po Kielcach, to jej ulubione, ukochane miasto, gdzie czuje się jak w domu. W rozmowie podkreślała, że jest ciągle związana z tym miejscem.

Przy tej okazji należy zaznaczyć, że polska, tarnobrzeska siarka, to wspólne dziecko Pani Katarzyny i jej męża prof. Stanisława Pawłowskiego. Tarnobrzeskiemu „żółtemu złotu” państwo Pawłowscy poświęcili 40 lat, oddając znaczną część swojego życia nauce i siarce.

Pani Katarzyna urodziła się w 1917 roku w Kielcach. Jej rodzina od trzech pokoleń związana była z naukami o Ziemi. Jej dziadek był geodetą, a ojciec geologiem i badaczem. Jako dziecko uczestniczyła więc w wyprawach badawczych, które ją wręcz pasjonowały. Kiedy dorosła została geologiem, tak jak jej ojciec. Wykształciła własny wizerunek geologiczny, poświęcając się poszukiwaniom siarki. W 1940 roku wyszła za mąż za Stanisława. Od tego czasu towarzyszyła mu wiernie we wszystkich pracach i poczynaniach. Katarzyna Pawłowska była nie tylko przy narodzinach wielkiej siarki, ale przez wiele lat troszczyła się o rozwój siarkowego przemysłu. Czuwała nad uruchomieniem pierwszej w Polsce kopalni. Dzięki jej pracy siarkowy przemysł dał pracę tysiącom ludzi, rozwijając miasto. Tarnobrzeg, jako ośrodek przemysłowy stał się ważny nie tylko dla regionu, ale także dla Polski, a nawet świata.

W 2003 roku Katarzynie Pawłowskiej przyznany zostało odznaczenie Sigillum Civis Virtuti – najwyższe miejskie odznaczenie przyznawane osobom związanym z Tarnobrzegiem, rozsławiającym jego imię i będącym przykładem dla przyszłych pokoleń.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content