Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Nad ulicą Opatowską zawisł flisak

Czerwiec 13, 2017 4:48 PM

Od dzisiaj na Starym Mieście w Sandomierzu można podziwiać niezwykłą rzeźbę, która zawisła nad ul. Opatowską. Ta nietypowa rzeźba jest związana z legendą „O czworaczkach flisaka, co Wisłą drewno spławiał” i przedstawia jednego z czterech synów wspomnianego flisaka.

Autorem rzeźb jest częstochowski artysta rzeźbiarz, projektant, malarz i pedagog – Jerzy Jotka Kędziora. Zdaniem artysty stworzone przez niego figury w konwencji rzeźb balansujących, to jedyne w świecie sztuki statuy ustawione luźno, z jednym lub dwoma punktami podparcia na chybotliwym cokole, które utrzymując równowagę, przeczą prawom statyki i grawitacji.

Rzeźbiarska kompozycja jest luźną, twórczą ilustracją legendy o czworaczkach flisa, rozpostartą między Krakowem a Puławami. Taka idea i forma to novum wystawiennicze. Z okazji Roku Rzeki Wisły artysta wdrożył projekt łączenia zerwanego braterskiego kontaktu przez czterech chłopców. W czterech nadwiślańskich miastach zostały zawieszone na linach cztery figury, wyposażone w charakterystyczne „wodne” atrybuty oraz małe zwierciadełka, dzięki którym próbują nawiązać ze sobą nawzajem kontakt. W realizacji projektu artystę wspiera Fundacja Art&Balance.

Miasta, w których można podziwiać wystawę balansujących rzeźb to: Sandomierz, Baranów Sandomierski, Kazimierz Dolny oraz Puławy. Każdą z wiszących rzeźb uzupełnia banner informacyjny, broszury z sylwetką artysty, opisem projektu i legendy oraz mapka szlaku wystawy.

Partnerem tego artystycznego wydarzenia jest Urząd Miejski w Sandomierzu.

foto&info: UM Sandomierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>