Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Niemal 300 mln zł na ochronę przeciwpowodziową

Lipiec 19, 2017 4:40 PM

297 mln 897 tysięcy zł otrzyma samorząd województwa świętokrzyskiego na realizacje zadań przeciwpowodziowych w Sandomierzu. Umowa na przekazanie dotacji celowej na finansowanie rządowych zadań zleconych w zakresie wsparcia technicznego w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”, podpisana została dzisiaj.

– Inwestycja o wartości ponad 300 mln zł, która będzie zrealizowana na terenie ziemi świętokrzyskiej i będzie dotyczyć węzła sandomierskiego to inwestycja o ogromnej skali. Niewątpliwie zabezpieczy ona na wiele lat tę część województwa przed powodzią – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

– To dzień jest bardzo ważny dla województwa świętokrzyskiego. Podpisanie dzisiejszej umowy, pierwszej z dwóch, pozwala pozytywnie myśleć o naszej przyszłości związanej z zabezpieczeniem wałów przeciwpowodziowych – podkreśliła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

– Te rozwiązania, o których dziś mówimy, są rozwiązaniami kompleksowymi. Obejmują nie tylko zabezpieczenie wałów, ale też budowę infrastruktury, która będzie minimalizowała zagrożenie. Musimy mieć świadomość, że z naturą zwyciężyć się nie da, ale można zawsze starać się minimalizować skutki ewentualnych powodzi czy klęsk żywiołowych – właśnie taki cel przyświeca temu zadaniu – dodał członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek.

Jak podkreśliła Anna Koziełło, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, zadanie „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza” jest kontynuacją zadania w zakresie ochrony całego węzła sandomierskiego.

W ramach projektu przewidziano realizację 6 obiektów:

1. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie ujściowego odcinka rzeki Atramentówki, budowa nowej pompowni „Koćmierzów” i śluzy grawitacyjnej w Koćmierzowie (w prawym wale Wisły) oraz kanału odprowadzającego wodę z Atramentówki do pompowni.

2. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie cieku Struga A wraz z przebudową i rozbudową przepompowni „Nadbrzezie”.

3. Rozbudowa wału opaskowego zabezpieczającego przed wodami powodziowymi Hutę Szkła i osiedle mieszkaniowe w miejscowości Sandomierz wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów.

4. Zabezpieczenie wałów rzeki Koprzywianki – wał lewy w km 0+000 ÷ 12+900, wał prawy w km 0+000 ÷ 14+400.

5. Budowa przepompowni wody w miejscowości Szewce.

6. Rozbudowa przepompowni wody w miejscowości Zajeziorze.

Na realizację zadania Samorząd Województwa otrzyma prawie 300 mln zł – zakładana wartość projektu to 297 mln 897 tysięcy zł, na co składają się środki krajowe, pożyczka Banku Światowego (53 mln zł), środki kredytu udzielonego przez Bank Rozwoju Rady Europy (25 mln zł), środki Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) (w kwocie do 180 mln zł).

– Dziękuję za współpracę całej administracji publicznej, służbom wojewody i marszałka, ponieważ jest to projekt, który łączy administrację wszystkich szczebli, zarówno samorządową, jak i rządową – powiedział Witold Krochmal, dyrektor Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły.

Podpisana została także umowa między Świętokrzyskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach reprezentowanym przez dyrektora Annę Koziełło a wyłonioną w przetargu firmą AECOM z Warszawy reprezentowaną przez Ewę Sienkiewicz na wybór Konsultanta Wsparcia Technicznego (rodzaj inwestora zastępczego). Do zadań Konsultanta będzie należała analiza istniejących dokumentacji, wnioskowanie o nowe inwestycje oraz opracowania nowych dokumentacji z obszaru woj. świętokrzyskiego w tym – „Modernizacja i ochrona przed powodzią węzła połanieckiego z uwzględnieniem zlewni rzek: Czarnej Staszowskiej, Wschodniej i Kanału Strumień”.

Jak podkreśliła Anna Koziełło, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Konsultant Wsparcia Technicznego natychmiast przystępuje do realizacji kontraktu, a równolegle zajmie się opracowywaniem dokumentacji dla „węzła połanieckiego”. – Mamy już koncepcje strategiczne. To bardzo newralgiczny punkt w naszym województwie. Oczekujemy że w miarę postępów procedurach będziemy pozyskiwać pieniądze na realizację kolejnych elementów ochrony przeciwpowodziowej województwa.

- Jest to dla nas bardzo ważny projekt, jeden z największych projektów realizowanych w tej chwili w Europie w zakresie gospodarki wodnej. Nasza współpraca na pewno będzie się układała bardzo dobrze, mamy duże doświadczenie i jesteśmy przekonani, że zapewnimy terminową i prawidłową realizację zadania – stwierdziła Ewa Sienkiewicz z firmy AECOM.

Obecnie trwa także międzynarodowe postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych. Oferty złożyło 7 firm. Raport końcowy z oceny ofert został już przygotowany przez komisję przetargową i przekazany do Banku Światowego. Jak zapowiada dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Anna Koziełło, na początku września powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą, a prace budowlane w ramach projektu ruszą jeszcze w tym roku. Jako pierwsze uruchomione zostaną prace w rejonie Koćmierzowa.

foto&info: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>