Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W Sandomierzu powstanie Centrum Winiarstwa

Lipiec 19, 2017 11:42 AM

W Sandomierzu, sercu regionu słynącego z winiarskich tradycji, powstanie Centrum Winiarstwa. List intencyjny w tej sprawie, podpisany zostanie w najbliższą sobotę, podczas pierwszej edycji pikniku Tajemnice Wzgórza Jakubowego, promującego Sandomierszczyznę, jej dziedzictwo kulturowe, historię i tradycje.

W ramach Centrum planowana jest m.in. winoteka, kawiarnia i ośrodek edukacyjny.  List intencyjny będzie sygnowany przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, Burmistrza Miasta Sandomierza Marka Bronkowskiego, Przeora Klasztoru O.O. Dominikanów w Sandomierzu O. Michała Śliża oraz Prezesa Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy Mateusza Paciurę.

Inicjatywa stworzenia takiego ośrodka nawiązuje zarówno do lokalnych tradycji – winnica na sandomierskim Wzgórzu Jakubowym powstała w XIII wieku jako jedna z pierwszych w Polsce – jak i do dynamicznie rozwijającej się produkcji win w regionie. – Cieszy nas zaangażowanie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Starostwa Powiatowego w Sandomierzu oraz Urzędu Miejskiego w Sandomierzu – mówi Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Wsparcie władz wojewódzkich i miejskich podnosi prestiż naszej inicjatywy.

CENTRUM WINIARSTWA W PRZYKLASZTORNYCH BUDYNKACH

Centrum Winiarstwa, zlokalizowane w przyklasztornych budynkach, to połączenie winoteki, kawiarni i punktu edukacyjnego, gdzie organizowane będą wykłady i szkolenia. W piwnicach goście będą mogli nie tylko poznać proces produkcji szlachetnego trunku, ale również samodzielnie go zrobić, a także zwiedzać pomieszczenia, gdzie leżakuje wino. Nie zabraknie oczywiście punktu sprzedaży regionalnych win oraz możliwości degustacji dla zorganizowanych grup.

Centrum stanie się również siedzibą prężnie działającego Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, do którego należy m.in. prowadzona przez dominikanów Winnica św. Jakuba.

– Pasjonaci zrzeszeni w naszym stowarzyszeniu reaktywują tradycje winiarskie tego regionu i mogą pochwalić się świetnymi, często nagradzanymi winami. Powstające Centrum Winiarstwa w Sandomierzu stanie się szczególnym miejscem, gdzie będzie można spróbować wina z naszych okolic, dowiedzieć się o nim więcej, spotkać winiarzy i poznać tajniki produkcji – opowiada Mateusz Paciura.

Dawniej Wzgórze Jakubowe w Sandomierzu było punktem handlowym na skrzyżowaniu ważnych szlaków kupieckich, centrum tej części kraju, ale i Europy. Chcielibyśmy, żeby Centrum Winiarstwa pełniło podobną rolę i żeby właśnie tutaj krzyżowały się drogi sandomierskich winiarzy, miłośników wina z całej Polski i licznie odwiedzających te strony turystów.

PIKNIK W NAJBLIŻSZY WEEKEND

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie otwarcia Centrum Winiarstwa odbędzie się podczas uroczystości rozpoczynającej pierwszą edycję pikniku historyczno-winiarskiego Tajemnice Wzgórza Jakubowego, odbywającego się w dniach 22-23 lipca w Sandomierzu. To impreza promocyjno-edukacyjna, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom regionu i gościom dziedzictwa kulturowego, historii i tradycji Ziemi Sandomierskiej.

Motywem przewodnim wydarzenia będzie XVIII-wieczny dzwon flisacki przetransportowany Wisłą z Gdańska – to właśnie z flisem i flisakami związane są liczne atrakcje, zlokalizowane zarówno na Rynku Starego Miasta, jak i nad Wisłą.

Na uczestników pikniku będą czekały również stoiska z winami z Sandomierszczyzny, produktami rolnymi i wieloma specjałami kulinarnymi. W bogatym programie imprezy znajdą się pokazy dawnych zawodów, występy zespołów folkowych i wiele innych wydarzeń.

Równolegle do festynu Tajemnice Wzgórza Jakubowego w Sandomierzu będzie odbywała się wielokulturowa impreza muzyczna – Dookoła Wody Festival (21-23.07). Oba wydarzenia wpisują się w obchody Roku Rzeki Wisły, ogłoszonego w związku z 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

foto&info: materiały prasowe

One Response to W Sandomierzu powstanie Centrum Winiarstwa

  1. koneser Odpowiedz

    19 lipca 2017 at 22:03

    Fajna ciekawostka i życzę sukcesów, ale odradzałbym komukolwiek stawiania wszystkiego na winiarstwo. Tak jak w XIII w może nadejść kilka mroźnych zim i nic nie zostanie z plantacji winorośli. Taki mamy klimat …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>