Tarnobrzeg: W szpitalu otwarto pracownię rezonansu magnetycznego

Już 270 pacjentów zostało przebadanych nowym rezonansem magnetycznym, który działa od końca czerwca w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu.  Całkowity koszt zakupu rezonansu wraz z przystosowaniem pomieszczeń wyniósł ponad 7 milionów złotych. Został on zakupiony dzięki dotacji z budżetu państwa, budżetu województwa podkarpackiego, gminy Tarnobrzeg, Baranów Sandomierski oraz Gorzyce a także środków własnych.

Uroczyste otwarcie pracowni, która znajduje się znajduje się na parterze ,,Budynku F1” w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu, odbyło się wczoraj.

– Zakup rezonansu magnetycznego jest wymogiem czasu. Wiemy że szpital musi się rozwijać, podnosić standard swoich usług medycznych. Zdajemy sobie sprawę, że należy inwestować w zdrowie mieszkańców Podkarpacia. Wierzę, że ten rezonans przyczyni się do tego – powiedział obecny na uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

Z rezonansu magnetycznego mogą korzystać nie tylko pacjenci szpitala, ale także ci skierowani do badania przez lekarzy specjalistów. Badania finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

*******************************************

Badanie rezonansem magnetycznym to jedno z najdoskonalszych badań wykorzystywanych w diagnostyce obrazowej. Badanie jest nieinwazyjne i pozwala na dokonanie oceny struktur anatomicznych całego ciała oraz ewentualnych patologii z dokładnością do kilku milimetrów, jest bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała. Za pomocą badania metodą MR możliwe jest uzyskanie obrazów ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i innych narządów wewnętrznych.

To jedna z najdokładniejszych metod obrazowych. Pokazuje różnice pomiędzy tkankami a narządami oraz umożliwia wykonywanie przekrojów w dowolnej płaszczyźnie. Dzięki badaniu możliwe jest uwidocznienie wielu narządów tj. kręgosłupa, głowy, kończyn i stawów, jamy brzusznej, miednicy oraz serca. Lekarze wykorzystują badania MR również do diagnostyki stwardnienia rozsianego (SM), a także badań kontrolnych pacjentów z SM. MR także znacznie ułatwia pracę przygotowujących się do operacji chirurgów, którzy wykorzystując tę metodę mogą dokładnie zapoznać się z lokalizacją zmian, jak i stanowi skuteczne narzędzie w diagnostyce i leczeniu pacjentów onkologicznych pozwalając na precyzyjne określenie umiejscowienia i rozmiarów guza.

foto&info: Wojewódzki Szpital w Tarnobrzegu, info: Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content