Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: W szpitalu otwarto pracownię rezonansu magnetycznego

Lipiec 20, 2017 3:35 PM

Już 270 pacjentów zostało przebadanych nowym rezonansem magnetycznym, który działa od końca czerwca w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu.  Całkowity koszt zakupu rezonansu wraz z przystosowaniem pomieszczeń wyniósł ponad 7 milionów złotych. Został on zakupiony dzięki dotacji z budżetu państwa, budżetu województwa podkarpackiego, gminy Tarnobrzeg, Baranów Sandomierski oraz Gorzyce a także środków własnych.

Uroczyste otwarcie pracowni, która znajduje się znajduje się na parterze ,,Budynku F1” w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu, odbyło się wczoraj.

- Zakup rezonansu magnetycznego jest wymogiem czasu. Wiemy że szpital musi się rozwijać, podnosić standard swoich usług medycznych. Zdajemy sobie sprawę, że należy inwestować w zdrowie mieszkańców Podkarpacia. Wierzę, że ten rezonans przyczyni się do tego – powiedział obecny na uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

Z rezonansu magnetycznego mogą korzystać nie tylko pacjenci szpitala, ale także ci skierowani do badania przez lekarzy specjalistów. Badania finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

*******************************************

Badanie rezonansem magnetycznym to jedno z najdoskonalszych badań wykorzystywanych w diagnostyce obrazowej. Badanie jest nieinwazyjne i pozwala na dokonanie oceny struktur anatomicznych całego ciała oraz ewentualnych patologii z dokładnością do kilku milimetrów, jest bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała. Za pomocą badania metodą MR możliwe jest uzyskanie obrazów ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i innych narządów wewnętrznych.

To jedna z najdokładniejszych metod obrazowych. Pokazuje różnice pomiędzy tkankami a narządami oraz umożliwia wykonywanie przekrojów w dowolnej płaszczyźnie. Dzięki badaniu możliwe jest uwidocznienie wielu narządów tj. kręgosłupa, głowy, kończyn i stawów, jamy brzusznej, miednicy oraz serca. Lekarze wykorzystują badania MR również do diagnostyki stwardnienia rozsianego (SM), a także badań kontrolnych pacjentów z SM. MR także znacznie ułatwia pracę przygotowujących się do operacji chirurgów, którzy wykorzystując tę metodę mogą dokładnie zapoznać się z lokalizacją zmian, jak i stanowi skuteczne narzędzie w diagnostyce i leczeniu pacjentów onkologicznych pozwalając na precyzyjne określenie umiejscowienia i rozmiarów guza.

foto&info: Wojewódzki Szpital w Tarnobrzegu, info: Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>