Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Dramat Wyspiańskiego, polonez i weselny rosół. Tarnobrzeżanie wzięli udział w Narodowym Czytaniu (fotoreportaż oraz video HD)

Wrzesień 2, 2017 4:13 PM

„Wyście sobie, a my sobie, Każden sobie rzepkę skrobie”, „Niech na całym świecie wojna, Byle polska wieś zaciszna, Byle polska wieś spokojna” – te i wiele innych kwestii z „Wesela”, najsłynniejszego dzieła Stanisława Wyspiańskiego, można było dzisiaj usłyszeć na Placu Bartosza Głowackiego, gdzie odbyło się publiczne czytanie dramatu.

Akcja wspólnego czytania arcydzieł literatury polskiej zainicjowana została w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Od tego czasu pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polski odbywa się „Narodowe Czytanie”. W tym roku wybrano dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Pierwotnie, akcję Narodowego Czytania w Tarnobrzegu zorganizować miała jak zawsze Miejska Biblioteka Publiczna, która jednak z braku chętnych zrezygnowała z przedsięwzięcia. Na szczęście inicjatywę podjęły przedstawicielki portalu www.dolinasmaku.eu, które wspólnie z biblioteką zorganizowały akcję. W tym roku zadbano również o dodatkowe atrakcje, był więc wspólny polonez, na koniec zaś każdy mógł zjeść rosół, przygotowany przez kucharzy z steak&burger baru „Wół w Centrum”.

Szczegóły w materiale video. Zapraszamy

video: Agnieszka Nycz

foto: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>