Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Nowatorskie metody leczenia ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry

Wrzesień 5, 2017 5:27 PM

Atopowe zapalenie skóry jest najczęstszym rodzajem alergii, na jaki cierpią dzieci – 60 procent przypadków zachorowania dotyczy niemowląt poniżej 12 miesiąca życia. Obecnie AZS dotyka 10-12 procent całej populacji, podczas gdy w latach 70. w Polsce na alergię tego typu cierpiało tylko od 1 do 5 procent wszystkich dzieci w wieku do 5 lat.

Jak objawia się AZS?

Aby wyjaśnić, jak objawia się AZS, powinno się zrozumieć najpierw, czym jest alergia skórna. Tym mianem określa się wszelkie reakcje uczuleniowe, jakie objawiają się wypryskami na skórze. Gdy jest to zwykła alergia kontaktowa, na przykład występująca po użyciu kosmetyku, pokrzywka alergiczna ustępuje po zaprzestaniu korzystania z określonego preparatu. Ten typ pokrzywki nawraca jedynie, gdy skóra ponownie ma kontakt z alergenem. Więcej informacji na ten temat znajduje się na http://alergiko.pl/co-tak-swedzi-alergia-skorna-i-jej-objawy/. W przypadku atopowego zapalenia skóry jest inaczej. Wyprysk może pojawiać się zarówno po użyciu nieodpowiedniego kosmetyku, spożyciu określonego pokarmu, jak również na skutek reakcji krzyżowej. Ponadto objawy mogą nasilać się jako reakcja na stres, wysoką temperaturę i pocenie, a także w przypadku zmiany klimatu.

AZS najczęściej objawia się w postaci czerwonej, swędzącej wysypki w zgięciach ciała. Wyprysk ma charakter nawrotowy i przewlekły, choć w wielu przypadkach odpowiednie leczenie sprawia, że dziecko „wyrasta z alergii”. Wysypka i świąd to najpowszechniejsze objawy alergii skórnych, jednak w przypadku atopowego zapalenia skóry często występują również inne reakcje alergiczne. Dzieci z AZS mogą również cierpieć z powodu:

 • suchości skóry,
 • zapalenia czerwieni warg,
 • nawrotowego zapalenia spojówek,
 • zaćmy,
 • łupieżu białego,
 • białego dermografizmu,
 • wyprysku sutków,
 • nieswoistego wyprysku dłoni i stóp.

U małych pacjentów obserwuje się także fałd Dennie-Morgana, fałd szyjny, podwyższony poziome IgE, rybią łuskę, zacienienie wokół oczu oraz nawracające infekcje gronkowcowe i wirusowe. Obraz kliniczny atopowego zapalenia skóry może być bardzo zróżnicowany, dlatego nawet dermatolodzy i alergolodzy mają trudności z jednoznacznym, szybkim wskazaniem, jak powinno przebiegać leczenie alergii. Dzięki testom i nowatorskim kuracjom możliwe jest jednak trwałe wyleczenie z AZS bądź ograniczenie objawów alergii do stopnia, który nie powoduje problemów w codziennym funkcjonowaniu.

Jak leczy się ciężkie postacie AZS?

W przypadku lekkich postaci AZS zwykle stosuje się leczenie polegające na podawaniu leków sterydowych. Zwykle leki sterydowe mają postać maści, którymi smaruje się zmiany. Dodatkowo stosuje się pielęgnację skóry za pomocą emolientów, dzięki którym odbudowuje się naturalny płaszcz lipidowy chroniący naskórek. Jeżeli alergia ma ciężki przebieg do leczenia włącza się: fototerapię, mGKS o dużej sile działania, GKS doustne, metotreksat, azatioprynę, cyklosporyns oraz psychoterapię.

Najwcześniej w leczeniu ciężkich postaci alergii skórnych zaczęto stosować glikokortykosteroidy. Po raz pierwszy użyli ich Sulzberger i Witten w roku 1952. Leki mGKS wykazują silne działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne, antyproliferacyjne oraz przeciwświądowe. Niewłaściwe stosowanie leków z tej grupy może przynieść wiele szkody, dlatego dermatolodzy w kuracji AZS przepisują najsłabsze możliwe dawki, jakie może otrzymać dany pacjent. Glikokortykosteroidy – ze względu na liczne działania niepożądane – odstawia się, gdy objawy alergii ustępują. Obecnie leki mGKS można zastąpić inhibiotorami kalcyneuryny, które powodują znacznie mniej skutków ubocznych. Farmaceutyki z tej grupy wywołują miejscową immunosupresję, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do leczenia ciężkich postaci AZS. Jedynym minusem stosowania inhibiotorów kalcyneuryny jest konieczność ich odstawienia w przypadku planowanego leczenia fototerapią, będącej jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod zwalczania objawów alergii.

W fototerapii wykorzystuje się te same mechanizmy, jakie powstają na skutek immunosupresyjnego działania promieniowania słonecznego na układ immunologiczny skóry. Kuracja może przyjąć formę:

 • PUVA-terapii,
 • PUVA-topical,
 • PUVA-bath,
 • UVA-1,
 • UVA-broad,
 • UVB-narrow band,
 • SUP.

W przypadku nasilania się objawów AZS na skutek stresu do kuracji włącza się psychoterapię. Współpraca z terapeutą oraz podawanie leków o działaniu uspokajającym, przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym często sprawiają, że leki miejscowe działają lepiej niż wcześniej.

Rokowania w AZS

W przypadku AZS szansa na całkowite wyleczenie jest tym większa, im wcześniej rozpoczyna się terapię. Alergia zdiagnozowana w wieku niemowlęcym lub przedszkolnym po odpowiednim leczeniu i pielęgnacji znika zanim dziecko ukończy 12 rok życia. Ważne jest jednak stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza dermatologa i alergologa, a także prawidłowe pielęgnowanie skóry w okresach osłabienia się objawów atopowego zapalenia skóry. Więcej informacji na temat pielęgnacji skóry atopowej można znaleźć na http://alergiko.pl/

materiał partnera