Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Jak uzyskać zadośćuczynienie i odszkodowanie z OC sprawcy wypadku?

Wrzesień 13, 2017 8:11 PM

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez poruszania się samochodem. Niestety ruch na polskich drogach stwarza także wiele zagrożeń i niebezpieczeństw, o czym dobitnie świadczy ilość kolizji i wypadków. Nawet drobna stłuczka może spowodować znaczne koszty. Każda szkoda powoduje obowiązek jej naprawienia przez winnego. Bez względu na to, czy zdarzenie drogowe wygenerowało koszty rzędu kilkudziesięciu złotych, czy kilkuset tysięcy mamy prawo domagać się odszkodowania , a w niektórych przypadkach także zadośćuczynienia. Jak tego dokonać?

Polisa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem jego pojazdu. Zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania nawet w sytuacji, gdy szkoda została wyrządzona celowo, przez nietrzeźwego kierowcę, czy osobę nieposiadającą uprawnień do kierowania pojazdem.

W przypadku wyrządzenia nam szkody w wypadku drogowym nasze roszczenia możemy skierować bezpośrednio do sprawcy wypadku lub do jego ubezpieczyciela. Każdy z tych podmiotów jest zobowiązany do wyrównania naszych strat, jednak nie jest możliwe dochodzenie „podwójnego” odszkodowania – zarówno od sprawcy wypadku, jak i jego ubezpieczyciela. Oczywiście sprawca wypadku sam może zaspokoić nasze roszczenia i w takiej sytuacji zobowiązanie firmy ubezpieczeniowej wobec poszkodowanego wygasa. Sprawca ma prawo także żądać od ubezpieczyciela spełnienia świadczenia do rąk poszkodowanego lub skierować go bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej.

Dochodzenie roszczeń z polisy OC

Aby uzyskać odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku należy zgłosić szkodę do jego ubezpieczyciela. W pierwszej kolejności wystarcza przesłanie do ubezpieczyciela stosownych dokumentów oraz fotografii szkody. Na tej podstawie zakład ubezpieczeń dokona wyceny szkody i zaproponuje kwotę odszkodowania. Jeżeli na nią przystaniemy sprawa będzie zakończona, w przeciwnym razie nastąpi dokłada wycena strat przez rzeczoznawcę. W razie braku porozumienia zawsze można wystąpić na drogę postępowania cywilnego. W toku sprawy należy przede wszystkim udowodnić związek pomiędzy powstaniem szkody, a zdarzeniem drogowym. Odszkodowanie powinno obejmować całość szkody wywołanej wypadkiem komunikacyjnym, a więc zarówno zniszczenie pojazdu, jak i szkody na osobie. Aby uzyskać zadośćuczynienie za doznane cierpienia psychiczne i fizyczne, czy zwrot kosztów leczenia koniecznie trzeba zgłosić specjalne roszczenie do ubezpieczyciela sprawcy. Jeżeli zaproponowane zadośćuczynienie nas nie satysfakcjonuje również możemy dochodzić go na drodze sądowej. Należy pamiętać, że w przypadku pozwania sprawcy szkody do procesu po jego stronie może przystąpić jego ubezpieczyciel.

W tego typu sprawach warto skorzystać z usług kancelarii prawnej, dzięki temu szanse uzyskania odpowiedniego zadośćuczynienia i odszkodowania są bardzo duże.

materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>