Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zaczynasz działalność gospodarczą? Lista rzeczy o których musisz pamiętać

Wrzesień 13, 2017 12:04 PM

Formalności związane z otwarciem własnej firmy nie należą do trudnych. Jednak przyszli przedsiębiorcy nie unikną pewnych procedur i wyborów. Trzeba zadecydować m.in. w sprawie rachunku firmowego.

Już na wstępie konieczny jest wybór formy prawnej. Postawienie na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną oznacza wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jeśli sprawa dotyczy bardziej zaawansowanego rodzaju i formy działalności, to formalności należy dopełnić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na tym etapie należy też dokonać wyboru formy opodatkowania i nazwy firmy. Ponadto w trakcie rejestracji trzeba wskazać zakres działalności określany kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Ich wykreślanie czy dopisywanie jest możliwe w każdej chwili. Zmieniać można też siedzibę firmy.

Na konto firmy

Rozliczenia z kontrahentami, podatki czy składki ZUS – to nieodłączne elementy prowadzenia działalności gospodarczej. Optymalną opcją dla przedsiębiorcy jest założenie rachunku firmowego, przede wszystkim ze względu na wygodną formę przeprowadzania koniecznych operacji finansowych. Na rynku jest sporo ofert, ale są one zróżnicowane. Wybór pierwszej z brzegu może okazać się niekorzystny finansowo.

Benefity konta na firmę

Na co warto więc zwrócić uwagę? Z pewnością na opłaty za prowadzenie rachunku firmowego oraz przelewy, w tym do urzędu skarbowego i ZUS. Najlepiej, żeby były one bezpłatne. Tego typu propozycji na rynku nie brakuje, choć czasem trzeba spełnić określone warunki. Niektóre banki oferują bezpłatne prowadzenie konta od 25 tys. zł miesięcznego salda. W ten schemat wpisuje się Rachunek Firmowy przygotowany przez Toyota Bank Polska.

Dodatkowymi zaletami dla przedsiębiorców są atrakcyjne oprocentowanie lokat i automatyczne depozyty overnight. O wyborze danego rachunku firmowego mogą przesądzić jakość obsługi oraz dodatkowe usługi powiązane z posiadaniem konta. Warto zwrócić uwagę na atrakcyjne warunki czy oferowane programy.

Jak założyć rachunek firmowy?

Wniosek o rachunek firmowy w tym banku możesz złożyć online. Uzupełnienie go nie powinno zająć dłużej niż kilka minut. Należy podać m.in. dane założycielskie, czyli pełną nazwę firmy, NIP, REGON oraz formę prawną. Wymagane są też dane adresowe, kontaktowe i reprezentantów.

Decyzję o wyborze konta firmowego ułatwia nie tylko znajomość ofert bankowych. Podejmując ją, warto uwzględnić spodziewaną skalę działalności oraz wysokość obrotów.

materiał partnera