Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Pasjonaci zaprezentowali swoje kolekcje minerałów i skamielin (fotoreportaż)

Wrzesień 18, 2017 7:36 PM

W miniony weekend w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego będącym oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, odbyła się pierwsza wystawa i giełda minerałów i skamieniałości.

Celem imprezy była prezentacja i popularyzacja piękna minerałów, skał i skamieniałości Polski i świata, występujących w przyrodzie, a będących w posiadaniu kolekcjonerów.

Wystawie towarzyszył konkurs na najciekawszy (najpiękniejszy) eksponat – minerał, skałę czy skamieniałość – związany w obszarem Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego.

Pierwsze miejsce zajął Andrzej Bezkorowajny z Brzeska, za okaz celestynu, czyli minerału z grupy siarczanów, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa caelum czyli niebo. Drugie miejsce, za okaz hauerytu,  jury przyznało Markowi Zdyrskiemu z Tarnobrzega. Minerał ten należy do bardzo rzadkich okazów, a jego nazwa pochodzi od nazwiska austriackiego geologa – J.R. Hauera (1822–1899). Haueryt występuje we Włoszech, Słowacji, USA i w Gruzji, w Polsce zaś kryształy te znalezione zostały w iłach i marglach stanowiących strop złoża siarki w rejonie Tarnobrzega.

Ostatnie miejsce na podium należało zaś do celestyna Marka Szmuca.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa jubilerska.

foto: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>