Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Listopad 12, 2017 6:44 PM

Grające dziś w bardzo mocnym składzie rezerwy Siarki Tarnobrzeg rozgromiły WKS Zabrnie 15:0. To najwyższa wygrana naszej drużyny w rundzie jesiennej.

Piętnaście bramek rezerwy strzeliły w niecałe 80 minut, bowiem arbiter główny skrócił nieco obie połowy. Siedem bramek strzelił Konrad Zaradny, trzy Krystian Furgacz, po dwie Jan Grzesik i Michał Dawidowicz oraz jedną Mateusz Broź.

Był to ostatni ligowy mecz rundy jesiennej w klasie A. Rezerwy z imponującym bilansem 90 strzelonych bramek i 10 straconych, plasują się obecnie na drugim miejscu z dorobkiem 37 punktów. Trzy punkty mniej na koncie ma LZS Jadachy, jednak drużyna Tomasza Wolana, która wygrała z rezerwami 1:0, ma do rozegrania zaległy mecz z KS Wola Baranowska. Do wiosny liderem rozgrywek pozostanie Transdźwig Stale z 38 punktami na koncie, który dziś wygrał w Jadachach 3:1 (skrót video oraz fotoreportaż z tego meczu już wkrótce na naszym portalu)

Wygraną 3:0 z Jeziorakiem w Chwałowicach rundę zakończył OKS Wielowieś, kolejny mecz przegrała zaś Koniczynka, która uległa na własnym boisku KS Żupawa 1:6.

SIARKA II TARNOBRZEG – WKS ZABRNIE 15:0 (7:0)

15:0 – Michał DAWIDOWICZ 78′

SIARKA II: Mateusz Jedynak – Cezary Kabała (Bartłomiej Sztuka 46′), Jakub Barteczko, Kamil Beszczyński, Mateusz Broź (Michał Kanios 46′), Michał Dawidowicz, Krystian Furgacz, Jakub Głaz, Jan Grzesik, Mateusz Wawrylak, Konrad Zaradny

foto&video: Agnieszka Nycz

2 Responses to Rekord na Zwierzyńcu! Rezerwy Siarki wygrywają z WKS Zabrnie 15:0! (fotoreportaż oraz video HD)

1. S Odpowiedz

12 listopada 2017 at 22:42

Czyli sędzia wypaczył wynik meczu :) W 10 minut Siarka mogła jeszcze strzelić 3-4 bramki :)

• Prawnik Odpowiedz

13 listopada 2017 at 02:07

Może na pierwszy rzut oka to brzmi zabawnie, ale jeśli arbiter rzeczywiście skrócił obie połowy, to – co do zasady – postąpił niewłaściwie.

Nie chcę tutaj kreślić jakichś nierealnych scenariuszy, ale Podokręg Stalowa Wola będzie analizował całą kolejkę – żeby się potem nie okazało, że przez decyzję sędziego trzeba będzie za tydzień dograć te 10 minut. A znając władze Podokręgu z decyzji z poprzedniego i bieżącego sezonu, nie byłbym nawet takim groteskowym scenariuszem zaskoczony…

Tym bardziej, że przepisy gry w piłkę nożną (generalne) oraz Regulamin rozgrywek IV ligi podkarpackiej i niższych klas rozgrywkowych na sezon 2017/2018 (przepisy szczególne) dają podstawy do podjęcia takiej decyzji.

Dlaczego?

Na stronie 36 tego dokumentu mamy Artykuł 7 dotyczący czasu trwania zawodów. Stanowi on w pkt 1, iż:
      “Zawody trwają dwa równe okresy 45-minutowe.
      Mogą one zostać skrócone tylko jeśli uzgodniono to pomiędzy sędzią i obiema drużynami.
      Takie porozumienie musi mieć miejsce przed rozpoczęciem zawodów, i musi być zgodne z regulaminem danych rozgrywek.”.

Z kolei pkt 5 tego artykułu stanowi, iż: “Przedwcześnie zakończone zawody powtarza się, chyba że regulamin rozgrywek lub organizator
      przewiduje inaczej.”. Mamy tu więc pewną zasadę generalną, która może być uchylona przez prawo szczegółowe. Warto zatem sięgnąć do uregulowań PZPN i Podkarpackiego ZPN.

Na początek przepisy PZPN (ogólnopolskie) – Uchwała nr VII/121 z dnia 7 lipca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia „Postanowień Polskiego Związku Piłki Nożnej do Przepisów Gry 2017/2018” (https://www.pzpn.pl/public/system/files/site_content/635/2081-10.KOMUNIKAT%20ZARZ%C4%84DU%207%20lipca%202017.pdf). Istotnym w omawianej kwestii jest artykuł 7 stanowiący o czasie trwania zawodów, który w punkcie 1 odsyła do regulaminów rozgrywek (“1. Czas trwania gry określany jest przez regulaminy rozgrywek.”). W przypadku regulaminu przyjętego przez Podkaprcaki ZPN (http://www.podkarpackizpn.pl/pliki/regulaminy/RR_IVliga.pdf) czas trwania zawodów został określony standardowo, bez żadnych udziwnień, o czym mówi § 15 ust. 5 Regulaminu: “W zawodach seniorów czas trwania zawodów wynosi 2 x 45 minut z przerwą trwającą nie dłużej niż 15 minut.”.

Wracając do przepisów krajowych, należy raz jeszcze zacytować przepisy Uchwały Zarządu PZPN VII/121 z 07.07.2017, która w art. 7 pkt 8-11 stanowi o przypadkach przedwczesnego zakończenia zawodów. Oto cytowane przepisy:

“Omyłkowe, przedwczesne zakończenie części zawodów
      8. Przedwczesne, omyłkowe zakończenie części zawodów i spostrzeżenie przez sędziego popełnionego błędu, kiedy drużyny nie opuściły jeszcze pola gry, zobowiązuje sędziego do poinformowania kapitanów drużyn o popełnionej pomyłce i kontynuowania gry.
      9. Jeżeli sędzia omyłkowo, przedwcześnie zakończył pierwszą połowę zawodów i spostrzegł swój błąd po zejściu drużyn z pola gry, czas gry drugiej połowy nie może być powiększony o czas niedograny w pierwszej części zawodów.
      10. Omyłkowe przedwczesne zakończenie zawodów i spostrzeżenie przez sędziego popełnionego błędu, kiedy drużyny opuściły już pole gry – powoduje odstąpienie sędziego od zamiaru dogrania uzupełniającego czasu gry, uważając zawody za zakończone. Fakt ten musi zostać szczegółowo opisany w sprawozdaniu z zawodów.
      11. Jeżeli część zawodów została omyłkowo zakończona przed upływem ustalonego czasu gry w chwili, kiedy piłka była w grze, sędzia wznowi grę rzutem sędziowskim w miejscu, gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry (wyjątek: gdy piłka znajdowała się w polu bramkowym – rzut sędziowski wykonuje się z linii pola bramkowego, równoległej do linii bramkowej, miejsca najbliższego temu, gdzie znajdowała się piłka w chwili przerwania gry).
      Omyłkowe zakończenie części zawodów w innej sytuacji powoduje wznowienie gry stosowne do przyczyny jej przerwania.”.

Odnosząc to do naszej sytuacji, moim zdaniem należy stwierdzić, iż przepisy te są bardzo nieprecyzyjne i nie przewidują ściśle jak interpretować omyłkę sędziego.
      Z jednego strony mamy punkt 9, który można by było odnieść hipotetycznie do naszego spotkania – zgodnie z nim sędzia skracając pierwszą połowę nie mógł wydłużyć już czasu drugiej połowy. Analogicznie, zgodnie z pkt 10, sędzia nie mógł nakazać dogrania drugiej połowy. Jednak zarówno sytuacja z pkt 9, jak i z pkt 10 zakłada, że sędzia SPOSTRZEGŁ swój błąd ORAZ że przedwczesne zakończenie pierwszej lub drugiej połowy (w naszym przypadku – jak wnioskuję – obu części) nastąpiło OMYŁKOWO.
      W naszym stanie faktycznym ciężko zweryfikować zarówno omyłkę (nie wiadomo czy sędzia skracał połowy w wyniku złego pomiaru czasu, będąc w dobrej wierze, iż 45 minut upłynęło, czy też celowo – gdyż chciał szybciej zejść do szatni), jak i fakt spostrzeżenia omyłki przez sędziego jeszcze na boisku.
      Moim zdaniem, punkty 9 i 10 nie powinny mieć zastosowania, gdyż stawiam hipotezę, że albo arbiter zakończył połowy przed czasem celowo (co wyklucza omyłkę), albo nastąpiło to w wyniku błędnego mierzenia czasu i arbiter nawet nie zdał sobie z tego sprawy na boisku.
      Istnieją też inne opcje, których rozważać tu nie chcę, gdyż moim zdaniem w omawianym przypadku ma zastosowanie przepis art. 7 pkt 11 zdanie drugie (“Omyłkowe zakończenie części zawodów w innej sytuacji powoduje wznowienie gry stosowne do przyczyny jej przerwania.”), bowiem mamy do czynienia właśnie z “inną sytuacją”, która nie jest opisana w przepisach (zakładając poprawność postawionej przeze mnie wyżej hipotezy).

Wreszcie, przepis szczegółowy Regulaminu uchwalonego na sezon 2017/2018 przez Podkarpacki ZPN – § 15 pkt 16-18:
      “16. Jeżeli spotkanie nie odbędzie się lub zostanie przerwane przez sędziego przed upływem regulaminowego czasu gry i niedokończone z jakichkolwiek przyczyn niezależnych od organizatora zawodów, obu klubów ich piłkarzy oraz kibiców – wówczas to spotkanie należy dokończyć (gdy zostało już rozpoczęte) lub rozegrać od początku (gdy nie zostało rozpoczęte) w najbliższym możliwym terminie.
      17. Do podjęcia decyzji w sprawie dokończenia (rozegrania) meczu i ustalenia terminu upoważniony jest organ prowadzący rozgrywki.
      18. W przypadku podjęcia przez właściwy organ związku o dokończeniu zawodów
      przerwanych przed upływem regulaminowego czasu gry – zawody dokańczane w nowym terminie są rozgrywane przy zachowaniu następujących zasad:
      a) gra zostaje wznowiona od minuty, w której nastąpiło przerwanie zawodów, z
      zaliczeniem wyniku uzyskanego do momentu przerwania zawodów;
      b) zespoły przystępują do dokańczania zawodów w składach liczbowych z
      uwzględnieniem wykluczeń dokonanych w zawodach przerwanych;
      c) w zawodach dokańczanych mogą uczestniczyć wszyscy zawodnicy uprawnieni do gry w danym klubie w terminie dokańczania zawodów, poza zawodnikami którzy:
      - opuścili boisko w trakcie przerwanych zawodów w związku z otrzymaniem czerwonej
      lub w wyniku wymiany,
      - nie byli w trakcie zawodów przerwanych zawodnikiem klubu w którego barwach
      występują w chwili dokańczania zawodów,
      - odbywali w trakcie zawodów przerwanych karę dyskwalifikacji z powodu liczby kartek otrzymanych od początku rozgrywek lub innych przyczyn,
      d) zawodnik, który od początku rozgrywek do dnia dokańczania zawodów, otrzymał ilość kartek powodującą obowiązek odbycia kary dyskwalifikacji lub na którego nałożono obowiązek odbycia kary dyskwalifikacji z innych przyczyn nie może odbyć tej kary w zawodach dokańczanych.”.

Tutaj kluczowe znaczenie ma interpretacja słowa “przerwane”. Zdaje się, że również na tym szczeblu nie przewidziano sytuacji jak ta omawiana, a bardziej chodziło o przerwanie zawodów w wyniku np. siły wyższej (jak pogoda). Niemniej jednak, jeśli by uznać, że zakończenie pierwszej lub drugiej połowy przed czasem z woli sędziego jest przerwaniem gry, wówczas należałoby konsekwentnie przyjąć dyspozycję z pkt 16 dotyczącą dokończenia gry.

Czas na konkluzje – ze zdroworozsądkowego punktu widzenia rozważania, które tu przedstawiłem mogą rzeczywiście jawić się nieco zabawnie. Mecz się odbył, był jednostronny, wynik 15:0 – w sumie co za różnica, czy trwał 90 czy 80 minut? I tak rezerwy Siarki zmiażdżyłyby przeciwnika, może padłoby więcej goli, ale przecież najważniejsze są 3 punkty.
      Z prawnego punktu widzenia sytuacja jest zgoła inna – w mojej ocenie, przy odpowiedniej interpretacji przepisów (a jeśli Podokręg będzie miał taką wolę, to i znajdzie się interpretacja) istnieją pewne podstawy do nakazania dogrania tych zabranych minut (oczywiście po zbadaniu okoliczności faktycznych, które mogą wykluczyć określoną interpretację).
      Problem jest jednak adekwatny do klasy, w której toczą się rozgrywki – na wyższych poziomach takie sytuacje nie mają prawa mieć miejsca, choć znając polskie realia domyślam się, że mimo to występują ;)
      Ze swojej strony mam nadzieję, że jeśli Podokręg Stalowa Wola dostrzeże ten – jakby nie patrzeć – poważny błąd (co przy tamtejszych organach wcale takie oczywiste nie jest), to jednak zwycięży nurt zdroworozsądkowy, nakazywanie ponownej organizacji spotkania w celu dogrania 10 minut byłoby komedią. Jednak, jak wiadomo to nie prawo jest dobre lub złe, tylko wola ludzi, którzy je stosują.