Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

O czym należy pamiętać zatrudniając pracownika

Grudzień 11, 2017 10:32 AM

Pracodawcą stajemy się w chwili zatrudnienia pierwszego pracownika. Jeśli nie chcesz mieć problemów sprawdź, o czym należy pamiętać zatrudniając pracownika.

W każdej rozwijającej się firmie naturalną koleją rzeczy jest zatrudnienie pierwszego pracownika. Zadanie to zdecydowanie nie jest to proste, a często bywa nawet stresujące. Choć zatrudnienie pracownika wiąże się z wieloma formalnościami, to znajomość kilku istotnych kwestii sprawi, że zatrudnienie pierwszego pracownika będzie mniej skomplikowane niż może się na początku wydawać.

O czym należy pamiętać zatrudniając pracownika?

Początkujący pracodawcy obawiają się wielu obowiązków, a także formalności związanych z zatrudnieniem nowego pracownika i dlatego przekładają tę decyzję na ostatni moment. Nie zwlekaj i poznaj obowiązki pracodawcy podczas zatrudniania pracownika.

Zawarcie umowy

Nadal najpopularniejszą formą zatrudnienia w stacjonarnych firmach jest umowa o pracę. Tutaj warto zaznaczyć, że każda forma umowy, a zwłaszcza umowa o pracę obowiązkowo powinna być zawarta na piśmie w dwóch egzemplarzach. Każdy egzemplarz powinien być podpisany przez obie strony umowy. Należy pamiętać, że – w przeciwieństwie do innych rodzajów umów – w przypadku umowy o pracę należy przestrzegać kilku rygorystycznych zasad.

Każdy pracodawca musi zdawać sobie sprawę, że wszystkie istotne kwestie dotyczące zatrudnienia powinny znajdować się w umowie o pracę. Do tych kwestii należą między innymi: Strony umowy, data zawarcia umowy o pracę, a także długość jej trwania. Rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania. Data rozpoczęcia i wymiar czasu pracy, rodzaj etatu oraz wynagrodzenie.

Badania lekarskie

Pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę ma niezwłoczny obowiązek zapewnić swoim pracownikom podstawowe badania, a także powinien wskazać placówkę, w której mają zostać wykonane. Żaden pracodawca nie może dopuścić swoich pracowników do jakiejkolwiek pracy bez wcześniejszych badań i bez otrzymania pisemnego orzeczenia lekarskiego mówiącego o zdolności danego pracownika do wykonywania pracy. Pracownik odbędzie badania niezbędne do określenia jego zdolności do pracy na danym stanowisku. Wszelkie inne badania wychodzące poza ten zakres są płatne i zapłatę za nie powinien uiścić pracownik.

Zgłoszenie pracownika do ZUS

Na zgłoszenie nowo zatrudnionego pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mamy 7 dni od daty podpisania umowy o pracę (w przypadku tej umowy wszystkie składki są obowiązkowe).

Szkolenia BHP

Zanim pracownik rozpocznie jakąkolwiek pracę powinien przejść obowiązkowe szkolenie BHP. Taki kurs obejmuje instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy. Podczas kursu BHP pracownik zostaje poinformowany o zagrożeniach płynących z wykonywanej pracy, a także otrzymuje informacje mówiące o metodach bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków w miejscu pracy. Należy pamiętać, że każdy pracownik powinien przejść odpowiednie szkolenia. Kursy BHP w Warszawie zostaną z pewnością profesjonalnie zorganizowane. Stolica oferuje ogrom możliwości dla osób zastanawiających się, gdzie odbyć najlepsze szkolenie BHP.

materiał prasowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>