Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Mobilna zapora przy przeprawie promowej. Nowoczesne zabezpieczenie przeciwpowodziowe gotowe do użycia (fotoreportaż oraz video HD)

Grudzień 14, 2017 12:47 PM

Pokaz montażu mobilnego systemu przeciwpowodziowego odbył się dzisiaj, w Tarnobrzegu. Stanowi go zapora, którą będzie można ustawić w momencie zagrożenia.

Po montażu, który trwa około 4 godzin, zapora ma 152 metry długości, jej wysokość zaś waha się w zależności od ukształtowania terenu od 1,20 do 1,50 m. Składa się ona z elementów stałych oraz mobilnych, które będą rozkładane w przypadku zagrożenia powodziowego.

- To nie jest skomplikowany system, każda belka ma ten sam wymiar – tłumaczy Paweł Walenciejczyk, przedstawiciel firmy Pietrucha, wyłącznego dystrybutora mobilnych systemów przeciwpowodziowych IBS na Polskę. – Elementy nie wymagają konserwacji, są bardzo trwałe, ponieważ wykonane są z aluminium – dodaje.

Tego typu zabezpieczenia stosowane są już w kilku miejscach w Polsce i na świecie. – System przeszedł już parę powodzi, stosowany jest między innymi w Darłowie, gdzie stoi rozłożony wzdłuż portu przez całą zimę, aby zabezpieczyć przed tzw. cofką – informuje Paweł Walenciejczyk.

Zapora, której koszt wynosi 900 tysięcy zł, powstała w ramach projektu „Wisła – etap 1 – rozbudowa prawego wału rzeki Wisły w km 5+950 – 15+819 na odcinku od Tarnobrzega (Skalna Góra) do Koćmierzowa (granica woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego)”, wpisanego do Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły. Podobna, projektowana jest również w Sandomierzu.

W ramach zadania na odcinku od Tarnobrzega do Koćmierzowa korona wałów podniesiona została na wysokość ok. 1 m. Z powodu opóźnień, pracę mają zakończyć się wiosną przyszłego roku. Koszt inwestycji wynosi przeszło 31 mln zł. Zadanie współfinansowane jest m.in. przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Bank Rozwoju Europy oraz Budżet Państwa.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

foto&video: Piotr Morawski

6 Responses to Tarnobrzeg: Mobilna zapora przy przeprawie promowej. Nowoczesne zabezpieczenie przeciwpowodziowe gotowe do użycia (fotoreportaż oraz video HD)

 1. Janusz Odpowiedz

  14 grudnia 2017 at 20:43

  Ten płot ma niby chronić przed powodzią ? Dobry żart.

 2. Eye Odpowiedz

  14 grudnia 2017 at 21:29

  Janusz to jednak styl życia

 3. eneduerabe Odpowiedz

  15 grudnia 2017 at 10:24

  Wszystko fajnie dobry pomysł, tylko po chu.j w tym miejscu? Jak to w Polsce zrobić coś byle dla parady żeby wszyscy widzieli że coś sie robi. Akurat w tym miejscu wisla nigdy nie bedzie zabrażać miastu.Na wysokości osiedla POdłęże, lub Zakrzów czy Wielowieś miało by to jakiś sens. Kasa wywalona w błoto

 4. adonis Odpowiedz

  15 grudnia 2017 at 15:49

  brakuje w ramach tej inwestycji ścieżki rowerowej – asfaltowej na koronie walu do Koćmierzowa

  • marek Odpowiedz

   16 grudnia 2017 at 15:41

   Brak sciezki rowerowej na nowym wale to jest skandal.Kto za to odpowiada.

 5. dzikowiak Odpowiedz

  16 grudnia 2017 at 09:47

  Kiedy w koncu skonczy sie ten remont??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>