Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Charakterystyka odbiorników GPS

Luty 1, 2018 2:00 PM

GPS jest systemem satelitarnym, który został stworzony przez Amerykański Departament Obrony. Dzięki niemu istnieje możliwość wyznaczania pozycji i pobierania precyzyjnej informacji o czasie. Początkowo nawigacja była dostępna wyłącznie dla amerykańskiego wojska, obecnie mogą z niej korzystać również cywile. System GPS jest bezpłatny, a tworzą go trzy segmenty: kosmiczny kontroli i użytkownika.

Rodzaje urządzeń nawigacyjnych

Wszystkie odbiorniki GPS tworzą tzw. segment użytkownika. Dzięki nim można odbierać sygnały z segmentu kosmicznego, które wykorzystywane są do wyznaczania pozycji na świecie. Urządzenia GPS dzieli się na cztery kategorie:

  • dedykowane nawigacje – do tej grupy zalicza się odbiorniki ręczne z niewielkimi ekranami, dzięki czemu dobrze sprawdzają się na pieszych wycieczkach, albo podczas uprawiania sportu. Do dedykowanej nawigacji należą również odbiorniki używane w samochodach, które poza wyznaczaniem trasy nadają się do słuchania muzyki i oglądania filmów. Do wspomnianej kategorii zalicza się również urządzenia stosowane podczas jazdy motocyklem, albo rejsu statkiem i podróży samolotem.
  • moduły – tego typu urządzenia łączą się z segmentem kosmicznym dzięki systemowi Bluetooth, albo USB i pozwalają na wyznaczenie pozycji. Zebrane informacje prezentowane są na laptopie, telefonie lub komputerze PC.
  • lokalizatory – dzięki takim urządzeniom można zarejestrować przebytą trasę i odtworzyć ją w komputerze, albo laptopie. Sygnał z GPS-a przesyłany jest do systemu GSM, co umożliwia analizę trasy lub pozycji w czasie rzeczywistym, na ekranie urządzenia multimedialnego. Lokalizator GPS jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, pozwala śledzić użytkowanie floty, a w przypadku kradzież daje możliwość szybkiego namierzenia pojazdu.
  • urządzenia z wbudowaną nawigacją – do tej kategorii zalicza się tablety i smartfony, które dzięki odpowiedniej aplikacji można użytkować jak narzędzia dedykowane. Oprogramowanie pozwalające korzystać z geolokalizacji jest darmowe i ogólnodostępne. Aktualnie wielu użytkowników posiada aktywną usługę wyznaczania pozycji i celowo udostępnia ją na portalach społecznościowych chcąc podkreślić swoją obecność w konkretnym miejscu.

Funkcje odbiorników nawigacyjnych

Zadaniem tych urządzeń jest przede wszystkim odbiór sygnału satelitarnego i identyfikacja satelitów. Poza tym, potrafią one obliczyć odległość i wyznaczyć pole powierzchni. Niektóre wersje urządzeń rejestrują ślady i nawigują „od punktu” i „po trasie”. Dodatkowo, wybrane przyrządy nawigują na mapach warstwowych i potrafią łączyć się z urządzeniami multimedialnymi przez port USB, albo Bluetooth.

Plusy urządzeń z nawigacją GPS

Dzięki nawigacji można wyznaczyć pozycję w każdym miejscu na świecie. Dodatkowo działa ona non stop przez całą dobę. Poza tym, pozycjonowanie z wykorzystaniem GPS-a jest odporne na zniekształcenia, a parametry pracy nie zależą od warunków atmosferycznych.

materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>