Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Niepodległe dęby, lipy, klony

Luty 13, 2018 5:48 PM

Niepodległe dęby, lipy i klony – to nazwa akcji realizowanej przez tarnobrzeski oddział LOP. Przyrodnicy chcą uczcić 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości chroniąc to co niezwykle cenne, niemych świadków historii.

Ustanawianie pomników przyrody jest jedną z prawnych form ochrony. W Tarnobrzegu pomnikowe drzewa można spotkać w parku w Dzikowie czy w lesie Zwierzynieckim. Gorzej sytuacja wygląda w lasach byłej Puszczy Sandomierskiej.

- Ta ogromna, trudno dostępna puszcza przez tysiące lat opierała się ekspansji człowieka, ale w końcu i ona uległa nie doczekawszy się należytej ochrony. Nigdy też nie powstał projektowany Rezerwat Przyrody „Stawy”, w granicach którego chronione miały być drzewostany o naturalnym charakterze. Ogromne połacie puszczańskiego lasu zniknęły bezpowrotnie, a pozostałe przekształcone zostały w lasy gospodarcze z dominującą sosną – tłumaczy Janusz Wepsięć z LOP Tarnobrzeg.

- Obecnie przemierzając lasy zarządzane przez kilka nadleśnictw można spotkać tu i ówdzie pojedyncze drzewa lub ich małe grupy, które swym ogromem i majestatem zapierają dech w piersi. Te ostatnie ponad stuletnie dęby, lipy czy klony są ostatnimi świadkami pradawnej Puszczy Sandomierskiej. Ich los wydaje się przesądzony. Ten lub kolejny Plan Urządzania Lasu sprawi, że zostaną wycięte, a w ich miejsce zostaną w równych rzędach posadzone nowe drzewka – dodaje.

Aby chronić ostatnie elementy pradawnej puszczy, w ubiegłym roku LOP przeprowadził oględziny części drzewostanu w okolicy Budy Stalowskiej. – Wytypowaliśmy 120 drzew, w większości dębów, których rozmiary i szacunkowy wiek wskazują iż powinny zostać objęte ochroną – tłumaczy J. Wepsięć.

Stosowne wnioski wraz z opisem i dokumentacją fotograficzną zostały przedłożone do Rady Gminy w Nowej Dębie i Grębowie. Wedle Ustawy o Ochronie Przyrody to Rada Gminy w drodze uchwały powołuje dany obiekt za Pomnik Przyrody.

- Wierzymy, że dokona się to już w krótce w 2018 roku w rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i doczekamy się chwili gdy zabłysną na tych „niepodległych dębach” tabliczki z orłem w koronie i napisem Pomnik Przyrody Prawem Chroniony – dodaje.

źródło: LOP Tarnobrzeg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>