Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: W Centrum Natura 2000 rozdawali ptasie domki (fotoreportaż)

Marzec 20, 2018 11:12 AM

Mieszkańcy Tarnobrzega za sąsiadów na swoich działkach i w przydomowych ogródkach chętnie zobaczą ptasie rodziny. Świadczy o tym ogromne zainteresowanie, jakim cieszyła się dzisiejsza akcja Centrum “Natura 2000″, w ramach której rozdawano budki dla ptaków.

Ptasie domki trafiły do mieszkańców, z okazji przypadającego dzisiaj pierwszego dnia wiosny. Do rozdysponowania było 200 budek, przeznaczonych dla różnych gatunków ptaków. – Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i dzisiaj zainteresowanie budkami jest bardzo duże – komentuje Konrad Niedźwiedź, kierownik Centrum Promocji Obszaru “Natura 2000″.

- Mocując budkę należy pamiętać o wyborze odpowiedniego miejsca. Należy je montować możliwie wysoko, w miejscach nienasłonecznionych oraz z dala od zagrożeń drapieżnikami, tak by zachęcić naszych latających przyjaciół do zamieszkania w nich – dodaje.

BUDKI NA RATUNEK PTAKOM DZIUPLASTYM

Ptaki dziuplaste to charakterystyczna grupa, która wyróżnia się ze względu na wybór miejsca w którym buduje gniazdo – należą do nich m.in. dzięcioły, niektóre sowy, sikory, kowaliki, szpaki, kawki, kraski, dudki. Wszystkie te gatunki pierwotnie zakładały gniazda w naturalnych dziuplach starych drzew. Z pośród nich tylko dzięcioły potrafią samodzielnie wykuć sobie nową dziuplę, ale do tego celu potrzebują odpowiednich drzew o osłabionej strukturze. Niestety z naszego środowiska zniknęło większość drzew posiadających naturalne dziuple.

W zurbanizowanym środowisku, kreowanym przez człowieka aspekty estetyczne i bezpieczeństwo zazwyczaj biorą górę nad bioróżnorodnością i są argumentem do wycinki starodrzewu. Niektóre gatunki tj. sikory bogatki i kawki w środowisku antropogenicznym zaadaptowały się i jako miejsca do budowy gniazd wykorzystują otwory wentylacyjne, szczeliny w budynkach itp. Pozostałe gatunki o większej wrażliwości bardzo szybko znikają z naszego środowiska, często stając się gatunkami bardzo rzadkimi i zagrożonymi.

- Możliwość zasiedlenia w budkach lęgowych dla tych gatunków to ostatnia szansa na przetrwanie – tłumaczy kierownik Centrum Natura 2000. – Budka lęgowa stanowi dogodne warunki do bezpiecznego wyprowadzenia lęgów, wzmacnia lokalną populację, wzbogaca różnorodność gatunkową i jest alternatywą dla zjawiska zanikania starych, dziuplastych drzew – dodaje.

3 Responses to Tarnobrzeg: W Centrum Natura 2000 rozdawali ptasie domki (fotoreportaż)

 1. wels5 Odpowiedz

  21 marca 2018 at 18:26

  Dlaczego sziałkowcy o takiej akcji nie wiedzieli?

 2. Poliklinikier Odpowiedz

  21 marca 2018 at 21:30

  Bo nie potrafią korzystać z internetu :P ???

 3. Edek Odpowiedz

  22 marca 2018 at 20:32

  Bo nie słuchali radia Leliwa ??? ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>