Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Piękno przyrody nieożywionej w Siarkowym Spichlerzu (fotoreportaż)

Maj 20, 2018 9:18 PM

W miniony weekend w Tarnobrzegu odbyła się II Wystawa oraz Giełda Minerałów i Skamieniałości. I choć w porównaniu do pierwszej edycji obsada tegorocznej wystawy była skromniejsza, nie znaczy to jednak, że nie można było podziwiać pięknych okazów, które stworzyła natura.

Wystawa odbyła się w Muzeum Przemysłu Siarkowego, a jednym z jej pomysłodawców jest tarnobrzeżanin Marek Zdyrski, były technolog w kopalni Siarki Machów.

- Celem tej wystawy jest pokazanie piękna przyrody nieożywionej, występującej w złożach siarki rodzimej w rejonie Tarnobrzega i nie tylko – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl pan Marek. – Minerały, które możemy podziwiać są to okazy przede wszystkim związane z Tarnobrzeskim Zagłębiem Siarkowym a pochodzą one zarówno z Machowa jak i z Osieka – dodaje.

Jako ciekawostkę, pan Marek zaprezentował również kolekcję minerałów świata, m.in. z Indii, Nepalu czy Brazylii. Podziwiać można było również należące do pana Zdyrskiego haueryty, bardzo rzadkie minerały, występujące we Włoszech, Słowacji, USA i Gruzji. W Polsce kryształy te znalezione zostały w iłach i marglach stanowiących strop złoża siarki w rejonie Tarnobrzega.

foto: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>