Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Baranów Sandomierski: Ponad pół tysiąca uczestników festiwalu „Dziecko w Folklorze” (fotoreportaż)

Czerwiec 18, 2018 6:24 PM

Ponad pół tysiąca małych ludowych artystów odwiedziło w tym roku Baranów Sandomierski. Utalentowani mali muzykanci wzięli udział w jubileuszowej edycji festiwalu „Dziecko w Folklorze”.

Od ponad ćwierć wieku do Baranowa Sandomierskiego przybywają mali śpiewacy, instrumentaliści i tancerze z całej Polski. Jubileuszowy XXV Festiwal „Dziecko w Folklorze” w tym roku odbył się w minioną niedzielę. Młodzi artyści przyjechali z 6 województw. Najdłuższą drogę pokonały zespoły z Ełku, ale także z województwa łódzkiego, czy mazowieckiego. Najwięcej uczestników pochodziło zaś z Małopolski.

Uczestnicy rywalizowali w 6 kategoriach: grupy śpiewacze, soliści, grupy obrzędowe, instrumentaliści, kapele, zespoły taneczne. W tym roku najwięcej było grup śpiewaczych – zgłosiło się ich 13. Uczestnicy występowali przed komisją konkursową, w składzie: etnograf, etnochoreograf i etnomuzykolog. Zwycięzcy otrzymali nagrodę pieniężną, a także statuetkę – drewnianego Ptoka-Klepoka, przygotowanego ręcznie specjalnie na tę okazję. Co roku te statuetki przybierają inne barwy, które projektuje dr Magdalena Stokłosa.

W tegorocznym programie nie zabrakło także części plenerowej. Na baranowskim rynku stanęła scena, na której już od wczesnego popołudnia koncertowały zespoły. Odbyło się też szereg ciekawych warsztatów, w tym np. wyplatania wianków, były też pokazy rękodzieła, zabawy i słodkości.

Ważnym punktem festiwalu był blok muzyczny „z Brodą”, czyli warsztaty i koncert Józefa Brody wraz z rodziną. Józef Broda to znany popularyzator kultury ludowej, multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych, a prywatnie ojciec Joszka Brody i dziadek całej rozmuzykowanej gromadki wnuków, której część zabierze do nas ze sobą. Warsztaty pt. „Wszystko jest muzyką” odbyły się w zamkowych komnatach. Uczestnicy mogli się przekonać, że grać można na wszystkim i wszędzie można odkrywać muzykę.

Po koncercie Zespół Obrzędowy Lasowiaczki zaprezentowały widowisko obrzędowe.

Organizacja Jubileuszowego XXV Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem festiwalu jest PGE Obrót S.A.

Wyniki konkursu dostępne są tutaj

foto: Tomasz Młyniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>