Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Dookoła Wody Festiwal 2018 – sprawdź program

Lipiec 25, 2018 9:28 AM

Kolejna edycja sandomierskiego Dookoła Wody Festiwalu odbędzie się od piątku do niedzieli 27-29 lipca br.

W piątkowy wieczór odbędzie się recital Marka Szurawskiego, Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej poprzedzony realizacją kolejnej pionierskiej koncepcji jaką jest „Wiślany Audiobook na Żywo” . Wierzymy, że niezwykłe opowieści wiślane autorstwa Andrzeja Stańskiego doskonale wkomponują się w klimat sandomierskiego starego portu, pieśni wiślanych oraz żeglarskiej poezji w wykonaniu mistrzów gatunku jakimi niewątpliwie są Marek Szurawski, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.

W „festivalową” sobotę już od południa będą funkcjonowały instalacje edukacyjne realizowane przez Fundację Szerokie Wody – cieśla okrętowy i żaglomistrz. W trakcie tzw. „Flisackiego postoju” będzie też można zwiedzić tradycyjne jednostki flisackie, które przybędą do Sandomierza z różnych wiślanych zakątków polski. Armatorzy i sternicy nie wykluczają wspólnych wiślanych spacerów na pokładzie swoich unikatowych łodzi.

Będzie też chwila na wspólną fotografię łodzi pod spichlerzem – niejako w nawiązaniu do najstarszych wizerunków naszego miasta utrwalonych na rycinach.

O godz 17.00 odbędzie się też parada Tradycyjnej Floty Wiślanej , a chwilę później rytualnie ochrzcimy po flisacku nową w naszym starym porcie tradycyjną łódź pychową.

Następujące po tym koncerty to istna gratka dla miłośników Muzyki Świata. Gwiazda wieczoru – Dikanda to istny dynamit inspiracji czerpanych z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. Hambawenah – jako gospodarz festiwalu będzie reprezentowała nurt pieśni wiślanych (tych tradycyjnych, jak i autorskich), którego jest centralnym reprezentantem. Zespół Formacja to trójmiejska grupa szantowa, jest to kolejny – czołowy reprezentant nurtu spod znaku autorskich, poetyckich pieśni o wodzie „o różnym stadium zasolenia”. Niezwykle ciekawie zapowiada się również recital duetu Kasia Skiba i Ja, który swym podejściem do muzyki folkowej oraz elektronicznej urzeka słuchaczy w każdej grupie wiekowej.

Program festiwalu:

27.07 (piątek), godz. 19.00

OTWARCIE FESTIWALU

przywitanie gości oraz Tradycyjnej Floty Wiślanej.

Cajon Band (Uczestnicy projektu pt. “Menu Kultury, czyli kultura na serio”)

WIŚLANY AUDIOBOOK NA ŻYWO”

Przedpremiera zbioru opowieści, autorstwa Andrzeja Stańskiego pt. „Szaman z Rzeki”.

Recitale: Marek Szurawski, Andrzej Korycki & Dominika Żukowska i inni.

28.07 (sobota), od godz. 12.00

BULWAR IM. PIŁSUDSKIEGO – STARY PORT

“POSTÓJ FLISACKI”

ATRAKCJE DLA DZIECI I DOROSŁYCH:

CIEŚLA OKRĘTOWY, ŻAGLOMISTRZ, SZKUTNICTWO, PŁYWANIE NA WIOŚLE PYCHOWYM, ZWIEDZANIE ŁODZI.

28.07 (sobota), godz. 17.00

RZEKA WISŁA PRZY BULWARZE IM. PIŁSUDSKIEGO

PARADA TRADYCYJNEJ FLOTY WIŚLANEJ

28.07 (sobota), od godz. 18.00

BULWAR IM. PIŁSUDSKIEGO

CHRZEST DREWNIANEJ ŁODZI RZECZNEJ

KONCERTY: KASIA SKIBA i Ja, HAMBAWENAH,

FORMACJA, DIKANDA i INNI

29.07 (niedziela), godz. 10.00

BULWAR IM. PIŁSUDSKIEGO

UROCZYSTE POŻEGNANIE “III Wyprawy Warszawskiej” oraz Festivalowego Spływu do Piotrawina.

29.07 (niedziela), godz. 17.00

POTRAWIN

KONCERT: HAMBAWENAH KLASYCZNIE

Gościnny koncert Dookoła Wody Festival na 13. Festiwalu Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą.

Tegoroczna edycja tego pionierskiego wydarzenia kulturalnego , łączącego rozmaite wątki tradycji lokalnych oraz ponadlokalnych, będzie przebiegała pod hasłami „100 lat Niepodległej – 100 lat swobody na Wiśle” oraz „Łączy nas Wisła”. Ten niezwykły symbol narodowy, jakim jest Królowa Polskich Rzek, był niestety w przeszłości trudną do przebycia granicą pomiędzy dwoma zaborczymi mocarstwami. Dziś, możemy świętować fakt, że to już prawie 100 lat, kiedy każdy może w preferowany dla siebie sposób korzystać ze swobody na rzece. Można przepłynąć ją wzdłuż i wszerz, a także cieszyć się bogactwem unikatowych żywych obrazów oraz fauną i florą, jakie Wisła oferuje tym, którzy postanowią poświęcić jej trochę swojej uwagi.

W tym roku Wisła łączy też dwie, pozornie odległe od siebie imprezy. W malowniczo położonych miejscowościach Solcu nad Wisłą oraz Piotrawinie, w tym samym czasie co sandomierski Dookoła Wody Festival, odbywa się 13. Festiwal Muzyki Klasycznej . W tym roku postanowiliśmy połączyć siły i zabrać gotowych na doświadczenia kilkugodzinnej żeglugi wiślanej melomanów na jedyny taki koncert wiślany – „Hambawenah klasycznie” oraz koncert finałowy do Soleckiego klasztoru .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>