Tynk gipsowy czy tradycyjny?

Idealnie gładkie ściany w mieszkaniu na pewno w znacznym stopniu podniosą jego walory estetyczne. Uda się je uzyskać dzięki tynkom gipsowym, które są obecnie popularnie stosowane. Niestety gips nie jest odporny na uszkodzenia, tak jak tynk tradycyjny powstaje więc pytanie, które rozwiązanie będzie praktyczniejsze?

Co warto wiedzieć o tynkach tradycyjnych?

Tynki tradycyjne, czyli cementowo-wapienne wcale nie straciły na popularności, gdyż są nadal bardzo chętnie stosowane. Głównymi ich składnikami jest właśnie wapno, cement, piasek oraz woda. Niestety po nałożeniu tynku na ścianę nie uda się uzyskać idealnie gładkiej powierzchni. Oczywiście nie będą na niej widoczne znaczne zagłębienia czy ziarna piasku, lecz powierzchnia będzie lekko chropowata. Wiele osób twierdzi, iż taki tynk wystarczy porządnie wygładzić, by uzyskać jednolitą strukturę, nie jest to jednak prawda.

Zalety tynków cementowych

Do głównych zalet trzeba zaliczyć:

  • paroprzepuszczalność. Tynk wapienno-cementowy nie blokuje przepuszczania pary wodnej,
  • dużą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia, zwłaszcza mechaniczne,
  • można je zastosować w każdym pomieszczeniu także w takim, które jest narażone na wilgoć jak łazienka,
  • można je układać na mineralnych podłożach.

Jak nakładać tynk wapienno-cementowy?

Tutaj do wyboru są dwie metody, gdyż taki tynk można nakładać ręcznie, co niestety przy dużej powierzchni będzie zadaniem czasochłonnym, bądź zastosować tynk maszynowy, który można znaleźć na https://www.elgrom.pl/. Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy mieszanka wzbogacona została o dodatkowe składniki, które niwelują wchłanianie wody, zwiększające przyczepność do podłoża, jak i składniki, które poprawiają urabialność. Kolor tynku również nie jest bez znaczenia. W sklepach budowlanych można zakupić gotowe mieszanki zawierające biały cement, dzięki któremu tynk jest jaśniejszy, a co za tym idzie, nie trzeba będzie nakładać wielu warstw farby.

Gruba warstwa tynku cementowego – czy to się sprawdzi?

Niestety nie w każdym przypadku. Warstwa tynku cementowo-wapiennego powinna wynosić maksymalnie cztery centymetry. Z doświadczenia każdy jednak wie, że przy remoncie starszego domu ściany nie są idealnie proste, a co za tym idzie, trzeba nadłożyć je właśnie tynkiem. Nałożenie grubej warstwy spowoduje, iż tynk podczas schnięcia może pękać. Nie jest to niepokojące zjawisko, jednak wizualnie nie będzie wyglądało to dobrze. W takich przypadkach warto zastosować specjalną siatkę wzmacniającą, która również jest powszechnie dostępna w sklepach z materiałami budowlanymi.

Ogólne zastosowanie tradycyjnych tynków

Taki rodzaj tynku można zastosować w każdym pomieszczeniu. Sprawdzi się zarówno w kuchni, łazience, pokojach, jak i korytarzach czy spiżarniach. Co ważne na takim tynku istnieje możliwość zastosowania każdego rodzaju okładzin. Jeśli tynk ma służyć do wyrównania ściany przed położeniem płytek, jedna warstwa w zupełności wystarczy, nie trzeba wykonywać wcześniejszego narzutu.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content