Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Diagnostyka piersi – czyli czym jest rak piersi i jak wyglądają badania?

Wrzesień 5, 2018 3:48 PM

Rak piersi jest bardzo groźną chorobą, która może dotknąć kobiety w każdym wieku. Na szczęście współczesna medycyna potrafi już pomóc kobietom, u których odpowiednio szybko wykryte zostaną niepokojące zmiany. Dlatego koniecznie musisz dowiedzieć się, jak wygląda diagnostyka chorób piersi, aby skutecznie wygrać swoją walkę. Pamiętaj, że idąc na badanie, znacząco zwiększasz szansę na całkowite wyzdrowienie.

Rak piersi – co trzeba o nim wiedzieć?

Ten nowotwór zazwyczaj dotyka kobiety, ale co może wielu zdziwić, borykają się z nim również mężczyźni. Kiedy nie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowany, to istnieje możliwość wystąpienia przerzutów do płuc, wątroby, czy nawet mózgu. Mimo tak rozwiniętej medycyny i technologii nie wiemy całkowicie, co jest przyczyną rozwoju raka piersi. Aktualnie wiemy jedynie, że istnieją czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Ryzyko śmierci jest niskie, jeśli rak zostanie wykryty, zanim guz nie przekroczy 0,5 cm średnicy.

Czynniki zwiększające możliwość wystąpienia raka piersi
  • płeć – kobiety znacznie częściej chorują,
  • wiek – szczególnie zagrożona jest grupa kobiet pomiędzy 50 a 70 rokiem życia,
  • genetyka – jeśli w rodzinie wystąpił rak piersi, to ryzyko zachorowania zwiększa się, dlatego w tym przypadku szczególnie ważne jest obserwacja oraz regularne badania,
  • pierwsze miesiączkowanie przed 12. rokiem życia,
  • wystąpienie menopauzy po 55. rokiem życia,
  • otyłość,
  • nadużywanie alkoholu,
  • spożywanie dużej ilości produktów wysokotłuszczowych,
  • branie środków hormonalnych.

Rodzaje badań

Istnieją dwa główne badania, które kobiety powinny odbywać. Po pierwsze to mammografia, a po drugie USG piersi. To właśnie dzięki nim możliwe staje się wykrywanie wszelkich zmian, które zachodzą w piersiach i odpowiednie reagowanie.

Czym się różni mammografia od USG piersi?

Na samym początku warto podkreślić, że oba te badania są bezbolesne, dlatego nie trzeba się ich bać. W przypadku USG mamy do czynienia z falami ultradźwiękowymi, natomiast przy mammografii wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Przyjęło się, że zazwyczaj kobiety powyżej 40. roku życia kierowane są na badania mammograficzne. Jeśli, jednak będą one niewystarczające, bo tkanka tłuszczowa jest zbyt mała, to konieczne jest badanie USG. W przypadku młodszych kobiet znacznie skuteczniejsze może okazać się badanie USG.

Jak wygląda badanie USG?

Badanie nie wymaga żadnego większego przygotowania. Pacjentka powinna zdjąć górną część garderoby, wraz z bielizną oraz położyć się na plecach. W trakcie badania lekarz smaruje pierś żelem i przesuwa po niej głowicą. Dzięki specjalnej aparaturze możliwe staje się otrzymanie szczegółowego wyniku.

Jak wygląda badanie mammograficzne?

Podczas badania pierś zostaje umieszczona na stoliku mammograficznym. Po lekkim dociśnięciu możliwe staje się uzyskanie wyraźnego obrazu. Na wynik trzeba czekać zazwyczaj dwa tygodnie, gdyż analizę musi wykonać radiolog.

materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>